"Enter"a basıp içeriğe geçin

Youtube’dan Para Kazanmak

Youtube günümüzde en çok kullanılan sosyal ağların başında gelir. İçerisinde her zevke, her yaşa uygun içerik bulundurması onu çekici kılan en önemli özelliklerdendir. Televizyonun bile yönünü internete çevirdiği günümüzde, Youtube oldukça yükseliştedir. Youtube, Google’a bağlı bir uygula olarak karşımıza çıkar. Youtube etkileşimin maksimum seviyede olduğu bir mecradır.

Çünkü hem göze hem kulağa hitap eder. Yorumlar ile geri dönüşler muhteşem bir hız ile yayılır. Yayınlanan bir video dakikalar içerisinde bile trend hale gelebilir, tüm Dünya tarafından izlenebilir. Youtube’u en çok kullanılır kılan bir diğer özellik de elbette ki ücretsiz olmasıdır. Ücretsiz olması sayesinde pek çok kişi dilediği tarzda videoya kolaylıkla ulaşır.

Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’u izleyici olarak kullananların sayısı bir hayli yüksek olsa da bunu kazanç kapısı olarak hatta ana mesleği haline getirmiş kişilerde var. Youtube’da para kazanmanın yolu içerik üretmekten geçer. Youtube’dan para kazanmak video üretmek ile mümkündür. Öncelikle bir Gmail hesabınızın olması gereklidir. Bu Gmail hesabı ile Youtube Kanalı kurulur. Evet, artık sizin de bir kanalınız var!

Geleneksel yayıncılıkta bir kanal kurmak için belki de büyük bir iş adamı olmak gerekirken, sosyal medyanın bize getirileri ile birlikte bu husus ortadan kalktı. Artık herkes internette bir kanala sahip olabilir, kendi yayınını yapabilir. Dilediği tarzda içerikleri aboneleri ile buluşturabilir.

Kanalınızı Google Adsense ile İlişkilendirmeyi Unutmayın!

Youtube’dan para kazanmak için kanalınızı Google Adsense ile ilişkilendirmeniz oldukça önemli ve zorunlu bir adım. Google Adsense, tıpkı Youtube gibi Google’ın bize sunduğu bir hizmet. Web site sahibi olanların, Youtube kanalı olanların kazanç sağlamasını destekleyen bir yapı. Reklam vermemize ve almamıza da olanak sağlar aynı zamanda. Hesabınızda biriken ücretlere Google Adsense yardımı ile kolayca ulaşılabilir.

Burada detaylı raporları görüntülemek de mümkündür. Yani kısacası eğer Youtube’u para kazanmak için kullanacaksanız, hedefleriniz bu yönde ise Gmail adresi ile giriş yapıp kanalınızı kurduktan sonra, Adsense hesabı ile ilişkilendirmeniz gerek. Yalnızca birkaç tık ile de Adsense hesabı kurmanız mümkün. Kazançlarınız biriktikçe bu sayede buradan görüntüler ve çekmek istediğinizde de bankanıza gidip paranızı çekersiniz.

Özgün Bir Kanal İsmi Bulun!

Özgünlük Youtube’da oldukça önemli bir kavram. Bundan ilerleyen konularda da sıkça bahsedeceğiz. Kanalınızı açtınız, sıra geldi isim bulmaya. Youtube’dan para kazanmak isteyenler için kanal ismi oldukça önemli bir unsur. Çünkü mecrada sürekli bu isim ile tanınacaksınız. Bu sebeple kopya isimlerden mutlaka kaçının.

Hayal gücünüzü çalıştırın! Kanalınız hangi kategoride içerikler üretecek ise ona uygun bir isim seçmeye özen gösterin. Gerekirse uzun uzun düşünün, aklınıza gelen her detayı not alın. Örneğin kanalınız çocuklara yönelik içerikler üretiyorsa, çocukların ilgisini çekebilecek bir isim kullanın. Bilim alanında içerik üretecekseniz, yine bu kategoriye uygun olarak kanal isminizi belirleyin.

Kendi Adınızı Kullanmak da Bir Seçenek!

Youtube kanalınıza isim bulurken kendi adınızı soyadınızı kullanmak da bir seçenek elbette. Hatta en çok takip edilen hesaplara baktığımızda da pek çok kişinin kendi ad ve soyadını kullandığını görmek de mümkün. Bu konuyu bir örnek ile açıklığa kavuşturmak gerekirse, örneğin bir makyaj artisti yaptığı işi, kendi ismini ön plana taşımak ister. Bu kişinin açtığı Youtube hesabında kanal adı olarak kendi adını kullanması oldukça yerinde bir seçim olacaktır.

Yani kendi yaptığı işleri ön plana çıkarmak isteyen kişiler için mükemmel bir seçimdir. Fakat örneğin komik videoları kanalında derleyecek bir içerik üreticisinin kendi adını kullanması pek de konu ile bağdaşmayacaktır. Veya ilginç bilgiler veren bir hesabın kendi adını soyadını kanal ismi olarak kullanması hiç de ilgi çekici olmayacaktır. Youtube’dan para kazanmak isteyenler için bu oldukça önemli bir adımdır.

Sık Sık İsim Değiştirmeyin!

Sık sık isim değiştirmek ne Youtube ile ne de gerçek hayat ile bağdaşmaz. Nasıl ki gerçek hayatta sürekli adımızı değiştirmiyorsak kanal adımızda da sürekli değişikliğe gitmemek gerekir. Youtube’dan para kazanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken konular arasında yer alır. Youtube’da zaten kanal adı değiştirme işlemini belirli bir sayı ile sınırlandırmıştır.

Para Kazanmaya Başlamak İçin Belirli Şartlar Var!

Eskiden Youtube’dan para kazanmak çok daha kolaydı. Ürettiğimiz videolardan para kazanmaya başlamak için toplamda 10.000 izlenmeye ulaşmak yeterli oluyordu. Fakat 20 Şubat 2018’den bu yana yeni bir uygulama devreye sokuldu. Artık para kazanmak için 10.000 izlenme yeterli değil!

Bunun yanı sıra en az 1.000 tane de aboneniz olması gerek. Son bir yıl içerisinde sizin videolarınız 4.000 saat izlenmiş olmalı. İşte bu şartları yerine getirdiğiniz vakit Youtube’dan para kazanmak sizin için aktif hale gelir. Bu izlenme sayıları, aboneler gözünüzü korkutmamalı. Özenli, düzenli ve özgün bir şekilde içerik üreten bir kanal kısa süre içerisinde bu başarı kriterlerini yerine getirecektir.

Başarılı Bir Youtuber Olmak İçin Gerekenler!

Youtube’da video üreten, paylaşan, belirli bir kitleye seslenen kişilere youtuber denir. Youtuber olmak kolaydır fakat başarılı bir youtuber olmak ise meşavkatli ve emek isteyen bir süreçtir. Youtube’dan para kazanmak isteyen pek çok youtuberın dikkat etmesi gereken konular vardır.

Bunlardan ilki taklitçi olmamaktır. Taklit içerikler Youtube tarafından asla onaylanmaz. Kendi özgün içerikleriniz üretmek bu noktada oldukça önemlidir. Videolar için gerekli ekipmanınızın olması da mühim bir meseledir. En azından ilk etapta teknik temel bazı unsurlara sahip olmanız işleri kolaylaştıracaktır. Örneğin iyi bir kurgu programı!

Bir Tripod Edinin!

Youtube’dan para kazanmak isteyenlerin başta birkaç temel alet edevata ihtiyacı olacaktır. Tripod da bunlardan bir tanesidir. Tripod kameranızın veya telefonunuzun sabit bir şekilde çekim yapabilmesini sağlayacaktır. Bu da daha profesyonel görüntüler ortaya çıkaracaktır. Titreyen bir görüntüyü kimse ciddiyet ile izlemez.

Üstelik ilk etapta pahalı, büyük tripodlara da ihtiyacınız yok. Youtube’un hayatımıza girmesi ile birlikte cep telefonları için küçük portatif, her yere taşınabilir tripodlar üretildi. Bunlardan bir tane alarak işe başlayabilirsiniz. Zaten artık pek çok cep telefonu üstün kalitede çekim yapabilme özelliğine sahip. Yani cep telefonunuz ve küçük bir tripod ile bu işin altından kalkabilmeniz mümkün.

Telif Haklarına Dikkat!

Telif hakları Youtube’dan para kazanmak isteyenlerin en titiz davranması gereken başlıklardandır. Öyle ki bir telif hakkı nedeni ile kanalınız kapanmaya kadar gidebilir. Emek verdiği kanalın çöpe gitmesini de kimse istemez. Bu sebeple kullandığımız hiçbir içerik alıntı olmamalıdır, kullanılan şarkılar, müzikler telif hakkı içermemelidir. Kullanılan resimlerde titiz davranılmalıdır.

Youtube SEO, Kanal İçin Hayati Öneme Sahip!

Youtube’dan para kazanmak için izlenmelerinizin, tıklanmalarınızın sayısı baz alınır. Bu sayıları çoğaltmak da Youtube SEO’dan geçer. Belirli bir konuda, türde arama yapan kullanıcıların, sizin videonuza ulaşabilmesinde büyük katkı payı sağlar. Videolarınıza koyacağınız başlıklar da bu açıdan önemlidir. Videonuzun altına ekleyeceğiniz açıklamalar da bu konu ile ilişkilidir. Sizin yüklediğiniz konu ile ilişkili kelimeleri de mutlaka etiket kısmına eklemekte fayda var.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir