"Enter"a basıp içeriğe geçin

Satışta Başarılı Olmak İçin 14 Adım

Satışta başarılı olmak, kararlılık, sezgi ve tutkunun bir kombinasyonunu gerektirir. Çoğu satış uzmanı, satış hedeflerine ulaşma ve her satışı daha fazla iş yaratmak için kullanma konusunda oldukça motive olur. Bir satış kariyerinde başarı, hem profesyonel hem de finansal olarak ek fırsatlar sağlayabilir.

Bu yazıda, bu 14 ipucu ve tekniği kullanarak bir satış kariyerinde nasıl başarılı olunacağını açıklayacağız.

Satışta nasıl başarılı olunur?

Birçok satış görevlisinin meslek için doğal bir yeteneği olmasına rağmen, satış alanında çalışan herhangi birinin başarılı bir kariyere sahip olmak için becerilerini sürekli olarak geliştirmesi gerekir. Satışta başarı, iddialı hedefler belirleme, son teslim tarihlerini karşılama ve güvenilir bir ağ kurma becerinize bağlıdır. İster satış alanında bir kariyer yapmayı düşünüyor olun, ister kariyerinde ilerlemek isteyen mevcut bir satış görevlisi olun, bu adımlar satışta başarılı olma becerinizi desteklemeye yardımcı olabilir:

1. Hedefler belirleyin

Kariyerinizi ileriye taşımak için hem iddialı hem de gerçekçi satış hedefleri belirleyin. Uzun vadeli hedeflere ek olarak günlük ve haftalık hedefler koymayı düşünün. Satış hedefleriniz, daha büyük hedeflerinizi ve kişisel hedeflerinizi de desteklemelidir. Ortak seviyedeki bir pozisyondan yönetici işine geçmek istiyorsanız, satış hedeflerinizin her birinin becerilerinizi ve itibarınızı nasıl artıracağına dikkat edin.

2. İnisiyatif alın

Bir satış yaparken, potansiyel müşterileri takip etmek ve onları müşterilere dönüştürmek için inisiyatif almanız gerekecektir. Satış yapmak, satış elemanının bir adımdan diğerine ilerlemesini gerektiren bir süreçtir. Şirketinizin yapması gereken standart bir satış sayısı varsa, bu beklentiyi aşmayı hedefleyin. Daha fazla satış yapmak, yeni müşteriler kazanmak veya becerilerinizi geliştirmek için fırsatlar arayarak, şirketinize değer katma yeteneğinizi gösterebilirsiniz.

3. Israrcı olun

Müşteriler başlangıçta satış konuşmanıza açık olmayabilir, ancak potansiyel müşterilerinizin kalitesine güveniyorsanız, satış yaparken ısrarcı olmalısınız. Potansiyel müşteriniz, hizmetlerinizin kendilerine nasıl fayda sağladığını hemen anlamayabilir, bu nedenle çeşitli teknikler kullanmaya hazır olun. Kalıcı olarak, bireysel müşteriler için hangi satış yöntemlerinin en iyi sonucu verdiğini belirleyebilirsiniz.

4. Sorular sorun

Müşteri ve ihtiyaçları hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek için sorular sorun. Aktif dinleme becerilerini kullanarak onların motivasyonlarını ve ürün veya hizmetlerinizin hedeflerini nasıl destekleyebileceğini belirleyebilirsiniz. Kapsamlı sorular sorun ve hangi sorgulama satırlarının satışla sonuçlandığını not edin. Bir müşterinin ihtiyaçları hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, onları, ürün veya hizmetlerinizin sorunlarını çözmeye yardımcı olabileceğine o kadar kolay ikna edebilirsiniz.

5. Zamanınızı yönetin

Potansiyel müşteriler konusunda ısrarcı olmak önemli olsa da, her satış için ne kadar zaman harcadığınızın farkında olmalısınız. Bir müşterinin ne zaman satışa devam etmek isteyip istemediğine karar vermek için karar verme becerilerinizi geliştirin. İşinizin hangi bölümlerinin en uzun sürdüğünü not edin ve daha verimli olmanın olası yollarını değerlendirin.

6. Hedef kitlenizi bulun

Satışlardaki başarınız, hedef kitlenizi bulma yeteneğinizden de etkilenebilir. Mümkün olduğunda, ilgilenen müşterileri güvenilir bir şekilde bulabileceğiniz bir niş bulun. Ürününüzden veya hizmetinizden en çok hangi demografilerin yararlanabileceğini öğrenmek için pazar araştırmasını inceleyin. Hedef kitlenizi, ürününüzün çözebileceği yaygın bir sorunla ilgili içerik üreterek de bulabilirsiniz. Bu bazen müşterilerin tavsiye için size yaklaşmasına ve bir satışa açık hale gelmesine neden olur.

7. Samimi olun

Samimiyet, müşterilere ürününüze güvendiğinizi gösterir. Alıcınıza samimiyet göstermek için, ürününüzle çözebileceğiniz sorunların yanı sıra ilgi alanlarına ve hedeflerine gerçek bir ilgi gösterin. Başarılı bir satış elemanı, alıcılarının belirlenmiş bir karar vermesine destek olur ve müşterileri dürüst yaklaşımlarıyla rahat ettirebilir.

8. Önceden hazırlanın

Mükemmel bir satış elemanı olmak, dikkatli bir hazırlık ve araştırma gerektirir. Geçmiş satışları inceleyerek veya rakiplerinizi araştırarak potansiyel müşterinizin sahip olabileceği soruları ve endişeleri önceden tahmin edin. Bir satış konuşması sunmadan önce müşteriniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, bağlantı kurmak ve satışı tamamlamak o kadar kolay olacaktır.

9. Müşterileri eğitin

Müşterileri satış süreci boyunca eğitmek, satın alımları hakkında bilinçli bir karar vermelerine yardımcı olur. Müşteri fikrin, kendisine ve işletmesine nasıl fayda sağlayacağını anlarsa, bir ürün seçme konusunda kendini yetkili hissedecektir. İyi eğitimli müşteriler, deneyimlerini başkalarıyla paylaşarak ve sizi ağlarına yönlendirerek itibarınızı artırabilir.

10. Beklentileri keşfedin

Müşterilerinize satış deneyimleri ve ürününüzle olan deneyimleri ile ilgili umutlarını ve beklentilerini sorun. Beklentilerini belirlemek, bir potansiyel müşterinin peşinden gitmeye değer olduğundan emin olmanıza yardımcı olabilir ve müşterinin size satış yapmaya ne kadar hazır olduğu konusunda size fikir verebilir.

11. Ekip çalışmasını kullanın

Bir satış ekibinin parçası olarak çalışıyorsanız, başarınızı ilerletmek için meslektaşlarınızla birlikte çalışarak size sunulan kaynakları kullanın. Üst düzey bir satış temsilcisinden sizi bir kişiye bağlamak için kendi ağını kullanmasını isteyebilirsiniz. Ekibinizin diğer saygın üyelerinden zor bir müşteriyle çalışma veya verimliliğinizi artırma konusunda tavsiye istemek, satışlarınızı artırabilir ve işyerinde tutku ve motivasyon gösterebilir.

12. İş arkadaşlarınızı izleyin

Kendi satış yapma tarzınızı geliştirmek önemlidir, ancak meslektaşlarınızın nasıl satış yaptıklarını izlemek, yeni yöntemler öğrenmenize ve başarınızı motive etmenize yardımcı olabilir. Başkaları için işe yarayan kapanış tekniklerini ve cümleleri dinleyin ve bunları satış sürecinizde uygulamayı düşünün. Başarılı iş arkadaşları, size başarı için bir referans noktası verebilir ve meslektaşlarınız arasında nasıl öne çıkacağınızı bilmenize yardımcı olabilir.

13. Geri bildirim isteyin

Şirketinizin üstlerinden, iş arkadaşlarınızdan ve müşterilerinizden geri bildirim talep edebilirsiniz. Saygın bir iş arkadaşınızdan satış tekniğinizi gözlemlemesini ve yapıcı eleştiriler sunmasını isteyin. Diğerleri, sizin farkında olmayabileceğiniz güçlü ve zayıf yönleriniz hakkında fikir verebilir. Satış sürecinize düzenli geri bildirimler dahil etmek, bir satış elemanı olarak performansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

14. Bir akıl hocası arayın

Alanınızda bir mentor bulmak, istediğiniz kariyer sonucunu elde etmek için atmanız gereken belirli adımları belirlemenize yardımcı olabilir. Alanınızda ilerlemiş ve hedeflediğiniz hedeflere ulaşmış kişileri arayın. Alanınızda nasıl ilerleme kaydettiklerini inceleyin ve mümkünse kariyer hedeflerinizi tartışmak için düzenli toplantılar düzenleyin.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir