"Enter"a basıp içeriğe geçin

Müşteri Hizmetlerinin Önemli Olmasının 12 Nedeni

Şirket karlılığını ve kuruluşunuzun uzun ömürlülüğünü artırmanın yollarını düşünüyorsanız, müşteri hizmetleri departmanı başlamak için iyi bir yerdir. İyi eğitimli ve olumlu bir müşteri hizmetleri ekibi, kuruluşunuzun kendisinin en iyi versiyonu olmasına yardımcı olarak mevcut müşterilerinizi korumanıza ve yenilerini elde etmenize yardımcı olabilir.

Müşteri hizmetlerinin neden önemli olduğunun bazı nedenlerini öğrenmek, bunun neden her işletme için bir öncelik olması gerektiğini anlamanıza yardımcı olabilir. Bu makalede, müşteri hizmetlerinin neden önemli olduğunun 12 özel nedenini tartışıyoruz.

Müşteri hizmetleri neden önemlidir?

Müşteri hizmetlerinin her şirket için neden önemli bir öncelik olması gerektiğine dair 12 neden:

1. Müşterileri elinde tutar

Bir müşteri bir marka ile olumlu bir deneyime sahipse, benzer bir ürün veya hizmeti başka bir yerde araması için hiçbir neden yoktur. Müşterileri elde tutmak, şirketlerin tasarruf etmesine de yardımcı olur. Araştırmalar, bir şirketin yeni bir müşteriyi çekmesinin, zaten sahip oldukları müşteriyi elinde tutmasından beş kat daha pahalı olduğunu gösteriyor.

Müşteri hizmetlerine öncelik vererek ve tüm müşterileriniz için olağanüstü destek sunarak, müşterilerinizi mutlu edebilir ve onları daha uzun süre elinizde tutabilirsiniz. Bu, zaman içinde şirketinizin büyümesi ve karlılığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

2. Çalışanları elde tutma oranını artırır

Çalışanlar, müşterilerine adil davranan şirketler için çalışmak ister. Çalışanlarınız, şirketinizin olağanüstü müşteri hizmetleri sunmaya odaklandığını gördüklerinde, işin savunucusu olma olasılıkları daha yüksek olacaktır. Ayrıca şirkette kalma ve işlerine tam anlamıyla dahil olma olasılıkları çok daha yüksektir.

3. Marka itibarını geliştirir

Şirketinizin itibarını ve genel algısını güçlendirmekle ilgileniyorsanız, müşteri hizmetleri bunu başarmanın harika bir yoludur. Müşteri hizmetleri, işletmeniz için olumlu eleştirilerle sonuçlanabilir ve sonuçta yeni işlere yol açabilir. Olumlu kamu kişiliği, insanların şirketinizi, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi görme şeklini sağlamlaştırmaya yardımcı olabilir.

4. Yönlendirmeler oluşturur

Müşteriler bir şirketin sunduğu hizmet ve ürünlerin kalitesinden memnun olduklarında, memnuniyet duygularını aileleri, arkadaşları ve iş arkadaşlarıyla paylaşma olasılıkları daha yüksektir. Aslında araştırmalar, müşterilerin çoğunun bir marka ile olumlu bir deneyim yaşadıklarında başkalarıyla paylaştıklarını gösteriyor. Bu ağızdan ağza reklam, bir şirket için en iyi ve en ucuz reklam biçimi haline gelebilir.

5. Müşterinin daha yüksek fiyatlar ödeme istekliliğini artırır

Araştırmalar, müşterilerin çoğunun, çok daha iyi bir müşteri hizmeti deneyimi elde edecekleri anlamına geliyorsa, önemli ölçüde daha yüksek fiyatlar ödemeye istekli olduğunu gösteriyor. Aslında birçok müşteri, harika bir müşteri hizmeti deneyiminin ardından bir markayla yaptıkları satın alma miktarını artırmaya isteklidir. Müşterilerin şirketinizle yaşadıkları her deneyimden etkilendiğini de unutmamak önemlidir. Tek bir olumlu deneyim bile onları markanızla kalmaya zorlayabilir.

6. Müşteri yaşam boyu değerini artırır

Müşteri yaşam boyu değeri, şirketinizin zaman içinde tek bir müşteriden almayı bekleyebileceği toplam gelir miktarını temsil eder. Bu değeri artırarak, pazarlama için daha fazla pazarlama harcamadan şirketinizin gelirini önemli ölçüde artırabilirsiniz. Artan müşteri yaşam boyu değeri, müşterilerinizin her sipariş verdiklerinde veya işletmenizden daha sık sipariş verdiklerinde daha fazla para harcadıkları anlamına gelir.

Müşteri hizmetleri, müşteri yaşam boyu değerini artırmanın harika bir yoludur. Müşteriler olumlu bir alışveriş deneyimine sahipse ve şirketinizle iletişim kurarken harika bir müşteri hizmeti yaşarlarsa, gelecekte sizden tekrar alışveriş yapma olasılıkları daha yüksek olacaktır. Ayrıca müşterilere ek ürünler için çapraz satış yapmak ve daha yüksek satış yapmak daha kolay hale geliyor. Müşterilerin, müşteri hizmetleri ekibinizin önerdiği ürün ve hizmetlerin ihtiyaçlarına gerçekten uyan ürün ve hizmetlere güvenme olasılığı daha yüksektir.

7. Pazarlama fırsatları yaratır

Yeni ürün veya hizmetleri tanıtmanın bir yolu olarak proaktif müşteri hizmetini kullanabilirsiniz. Proaktif müşteri hizmetleri, henüz sorun ortaya çıkmadan önce müşterilere ulaşmanızdır. Müşteri hizmetleri yaklaşımınızla proaktif olarak, müşterilere, onlar için kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çalıştığınızı bildirebilirsiniz.

Örneğin, ortak bir sorunu olan bir grup müşteriniz varsa ve bu sorunu ortadan kaldıran yeni bir yaklaşıma sahipseniz, bu müşterileri belirlemek için bilet sisteminizi kullanabilir ve ardından onlara yeni özellik hakkında bilgi vermek için ulaşabilirsiniz. Müşteri hizmetlerine yönelik bu yaklaşım daha etkili olabilir çünkü müşteriler, onlar için sorunları çözmeye çalıştığınızı anlar.

8. Yeni ortaklıklar oluşturur

Olağanüstü müşteri hizmeti sağladığınızda ve müşterilerinize iyi davrandığınızda, ortaklıklar gibi yeni fırsatların kapısını açabilirsiniz. İnsanlar, şu anda sahip olduğunuz müşterilerinizle nasıl ilgilendiğinizi gördüklerinde, bu ortaklıklara ve diğer fırsat türlerine yol açabilir.

9. Şirket değerlerini ve misyonunu yansıtır

Müşteriler genellikle reklamlarınıza, sosyal medyadaki varlığınıza ve oluşturduğunuz içeriğe bağlı olarak misyonunuz ve değerleriniz hakkında varsayımlarda bulunur. Bununla birlikte, müşteri hizmetleri ekibiniz müşterilerle günlük olarak iletişim kurar, bu da markanızın misyonunu ve değerlerini temsil etmekten doğrudan sorumlu oldukları anlamına gelir. Müşteri hizmetleri ekibiniz, marka imajını görülmesini istediğiniz şekilde müşterilere aktarabilir.

10. Şirket kültürünü güçlendirir

İnsanlara hizmet etmenin önceliğiniz olduğu bir şirket kültürü oluşturduğunuzda, çalışanlarınız bu örneği izler. Örneğin, mühendisleriniz satış ekibine yardımcı olmaya daha istekli olabilir veya üretim ekibi müşteri destek temsilcilerini dinlemeye daha istekli olabilir. Nihayetinde, başkalarına hizmet etmeyi birinci öncelik haline getirerek, kuruluşunuz içinde bir yardım kültürü yaratabilirsiniz.

11. Süreçleri ve hedefleri birleştirir

Şirketinizdeki herkes aynı nihai hedefe sahip olduğunda, tüm iş gücünüz modern hale gelebilir. Öncelikli vurguyu olağanüstü müşteri hizmeti sağlamaya vererek, daha sonra her departmanı inceleyebilir ve onları bu ortak misyonun arkasında hizalamanın yollarını arayabilirsiniz.

12. İşletmenin uzun ömürlülüğünü artırır

Öncelikle müşterilerinin ihtiyaçlarına odaklanan ve beklentileri aşmak için çeşitli yollar arayan işletmeler daha iyi performans gösterir. Olağanüstü müşteri hizmetine odaklanarak, müşterileri daha iyi tutabilir ve sonuçta işletmenizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Müşteri hizmetleri aynı zamanda şirketiniz için bir fark yaratabilir ve diğer benzer işlere göre ona rekabet avantajı sağlayabilir. Sınıfının en iyisi müşteri hizmetini sağlayarak, müşterilerinizin uzun vadede sadık kalmasını sağlayabilirsiniz.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir