"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kariyerinizi Geliştirmek için 14 Kısa Vadeli Hedef

Kısa vadeli iş hedefleri, belirli bir süre için hedeflerinizi belirlemenize yardımcı olarak kariyer beklentilerinizi artırabilir. Bir organizasyondaki çalışma alanınız ve sıralamanız ne olursa olsun, öngörülebilir gelecek için gerçekçi kilometre taşları belirlemek sizi daha üretken hale getirebilir. İş için kısa vadeli hedefler belirlemek önemli bir adımdır, ancak bunları başarmak için bağlılık ve adanmışlık gerekir. Bu makalede, iş için çeşitli kısa vadeli hedef türlerini ve bunların kariyer gelişimi için neden önemli olduğunu tartışıyoruz.

İş için kısa vadeli hedefler neden önemlidir?

Kısa vadeli mesleki hedefler, genellikle uzun vadeli kariyer hedeflerinize ulaşma nihai amacı ile kendiniz için belirlediğiniz küçük hedeflerdir. Karmaşık bir hedefi birkaç küçük hedefe bölmenin ve onu daha ulaşılabilir hale getirmenin yanı sıra, kısa vadeli hedefler de uzun vadeli başarıya giden yolda motive olmanızı sağlar. Daha küçük kilometre taşları oluşturmak, her zaman bir sonraki hedefinize odaklandığınız anlamına gelir.

İş için kısa vadeli hedef türleri

Kariyer beklentilerinizi doğrudan veya dolaylı olarak iyileştirebilecek farklı türde kısa vadeli hedefler vardır. Onlar yapabilir:

Kısa vadeli kariyer hedefleri

Bu hedefler, profesyonel yaşamınız üzerinde doğrudan olumlu bir etkiye sahip olacak ve genellikle daha üretken olmanıza yardımcı olan küçük değişiklikler ve ayarlamalardan oluşacaktır. Her gün 10 dakika erken gelmenizi sağlamak veya temiz ve iyi organize edilmiş bir masa tutmak kadar basit olabilirler. İş için diğer doğrudan kısa vadeli hedefler, iş arkadaşları ve müşterilerle daha iyi iletişim kurmayı öğrenmek, daha fazla ağ oluşturmak veya ek bir profesyonel uzmanlık kazanmak olabilir.

Kısa vadeli finansal hedefler

İş hedefleriyle bağlantılı olmasa da, kısa vadeli finansal hedefler belirlemek, size geliriniz üzerinde daha fazla kontrol sağlayarak uzun vadeli profesyonel bakış açınızı iyileştirebilir. Kredi kartı borcunu azaltmak veya ortadan kaldırmak, aylık gelirinizin belirli bir yüzdesini bir tasarruf hesabına yatırmak, bütçenizi daha iyi takip etmek veya nasıl yatırım yapacağınızı öğrenmek gibi hedefler uzun vadeli başarılara dönüşebilir.

Akademik kısa vadeli hedefler

Eğitiminizi iyileştirmek birçok kişisel ve profesyonel gelişmeye yol açabilir. Kariyer açısından, akademik başarılar, uzun vadeli iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek yeni fırsatlara yol açabilir. İşle ilgili bir kursa katılmaya karar vermek ve ilerlemenizi takip etmenize yardımcı olacak mini kilometre taşları oluşturmak, profesyonel uzun vadeli beklentilerinizi geliştirebilir.

Kısa vadeli sağlık hedefleri

Sağlıklı ve enerjik olmak genellikle mesleki başarıda çok önemli bir faktördür. Bu nedenle, genel sağlığınızı ve zindeliğinizi iyileştirmek, hem kişisel hem de profesyonel yaşamlarınız için önemli bir hedef olabilir. Düzenli olarak spor salonuna gitmeyi taahhüt etmek, daha fazla uyumak veya diyetinizdeki sağlıksız yiyecekleri azaltmak size uzun vadeli hedeflerinize ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi ve güveni verebilir.

İş için kısa vadeli hedeflere 14 örnek

İşte en alakalı kısa vadeli profesyonel hedeflerden bazılarına örnekler:

1. Yeni bir sertifika veya derece kazanın

Neredeyse tüm profesyonel alanlar, yeni teknoloji ve işleri yapmanın yeni yollarıyla yavaş yavaş değişiyor. Bu nedenle sürekli öğrenmek önemli bir kısa vadeli hedeftir. Lisansüstü bir kurs veya ilgili diğer herhangi bir eğitim, kariyer beklentilerinizi artıracak ve size rekabette avantaj sağlayacaktır.

2. Performans rakamlarınızı geliştirin

İşinizin kalitesi, miktarı ve verimliliği gibi iş ölçütlerinizi artırma hedefi, yaptığınız işte daha iyi olmanıza doğrudan yardımcı olduğu için muhtemelen en basit profesyonel kısa vadeli hedeftir. Performans ölçütleriniz mesleğinize ve işe alma organizasyonunuza bağlıdır, ancak genellikle müşteri memnuniyetini artırmak, tüm projeleri belirlenen son tarihler içinde teslim etmek ve şirket maliyetlerini düşürmekle ilgilidir. Her gün bu ölçütler üzerinde çalışmak, terfi kazanmak gibi uzun vadeli bir hedefe ulaşmak için sizi iyi bir konuma getirecektir.

3. Ağ ve iletişim becerilerinizi geliştirin

İş alanınızdaki ilgili profesyonellerle nasıl iletişim kuracağınızı ve onlara nasıl ulaşacağınızı öğrenmek, potansiyel olarak uzun vadeli kariyer hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ağ oluşturma, size yeni fırsatlara yol açabilecek değerli sektör bağlantıları sağlayabilir. Ağ oluşturma fırsatlarından tam olarak yararlanmak için, iletişim becerilerinizi geliştirmeniz ve doğru insanlarla başarılı bir şekilde iletişim kurmanıza yardımcı olmanız gerekir. Ağ kurmayı daha verimli hale getirmenin yanı sıra, iletişim becerilerinizi geliştirmek, iş arkadaşlarınızla daha iyi koordinasyon kurmanıza ve daha çok bir takım oyuncusu olmanıza yardımcı olabilir.

4. İşinizi değiştirin

Çalışmak için yeni bir yer bulmak da kısa vadeli bir mesleki hedef olarak kabul edilebilir. Belirli bir işin veya kuruluşun kariyer gelişiminizi ilerletmenize yardımcı olamayacağı durumlar vardır. İşinizi değiştirerek, kendinizi motive edecek ve gelişme arzunuzu sürdüreceksiniz, bu da nihayetinde kariyer beklentilerinize fayda sağlayacaktır.

5. İş-yaşam dengenizi geliştirin

Çok fazla ve çok az çalışmak arasında doğru dengeyi bulmak yaşam kaliteniz için önemlidir ve etkili bir şekilde yapılırsa sağlığınız, refahınız ve iş yeri performansınız üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır. Bu nedenle, sağlığınızı ve zihinsel sağlığınızı etkilemeden profesyonel hedeflerinize ulaşmanız için size yeterli zaman verecek bir iş-yaşam dengesi bulmayı planlamak, önemli bir kısa vadeli çalışma hedefidir.

6. Çalışma saatlerinde daha az zaman harcayın

Ayırdığınız zaman ve çalışma saatleri içinde elde ettiğiniz sonuçlar zamanla birleşebilir ve sizi uzun vadeli hedeflerinize ulaşma yolunda yönlendirebilir. Çalışma saatlerinde internette gezinmek veya arkadaşlarınızla ve ailenizle konuşmak gibi zaman kaybettiren alışkanlıklarınızı azaltmayı planlamak, daha üretken olmanıza ve işte geçirdiğiniz zamanda daha fazlasını başarmanıza yardımcı olacaktır.

7. Kendinize bir web sitesi yapın

Kişisel bir web sitesi oluşturmak, iş deneyiminizi ve becerilerinizi sergilemenin hızlı ve etkili bir yoludur. Yeni pozisyonlara başvururken veya işte daha fazla tanınırlık elde etmek gibi birçok durumda faydalı olabilir.

8. İş arkadaşlarınızla daha fazla iletişim kurun

Çoğu profesyonel iş ve rol, daha büyük bir ekip çalışmasının parçasıdır, bu nedenle iş arkadaşlarınızla iyi iletişim ve etkileşim, kariyer başarısı şansınızı artırabilir. Öğle yemeği molalarında veya şirket etkinliklerinde olduğu gibi, mümkün olduğunca onlarla iletişim kurmak ve etkileşim kurmak için çaba gösterin.

9. İşe daha erken başlayın

İşe veya işle ilgili olaylara her gün sadece 15 dakika erken gelmek, uzun vadeli kariyer beklentilerinizi potansiyel olarak artırabilecek kısa vadeli bir hedeftir. Etrafta daha az insan varken gününüze odaklanmak ve organize etmek daha kolay olmakla kalmaz, aynı zamanda çalışkan ve kendini adamış bir kişinin imajını da yaratacaksınız.

10. İş istasyonunuzu düzenleyin

Masanızı veya başka bir çalışma alanını temiz ve düzenli tutmak, üretkenliğinizi ve moralinizi önemli ölçüde artırabilir. Aynı zamanda başkalarına sizin son derece organize bir birey olduğunuzu gösterecektir.

11. Daha fazlasını okuyun

Çalıştığınız sektör ve sahip olduğunuz rol ne olursa olsun, işler her zaman gelişecektir. Bu nedenle, her zaman öğrenecek yeni şeyler bulabilirsiniz. Her ay işle ilgili en az bir kitap okumak için bilinçli bir çaba gösterin. Yeni edinilen bilgiler zamanla birleşecek ve gelecekte bir noktada muhtemelen profesyonel bir varlık olacaktır.

12. Yeni teknolojiye aşina olun

Neredeyse her alanda sürekli teknolojik gelişmeler vardır ve iş alanınızda olanlara aşina olmak gelecekteki performansınızı potansiyel olarak artırabilir. Bu tür sektör gelişmelerini kapsayan çevrimiçi kaynakları arayın ve bunları düzenli olarak kontrol edin, böylece bunlardan haberdar olabilirsiniz.

13. Kişisel bir proje başlatın

Boş zamanlarınızda tutkulu olduğunuz bir konu üzerinde çalışmak, profesyonel yaşamınız üzerinde de olumlu bir etki yaratabilir. Bir yan projenin sizi yaratıcı ve olumlu bir ruh halinde tutması, zor işyeri deneyimlerinin üstesinden gelmeyi kolaylaştırması muhtemeldir.

14. İş arkadaşlarınızı gözlemleyin

İş arkadaşlarınızın, özellikle sizinkinden daha fazla deneyime sahip iş arkadaşlarınızın belirli iş yeri durumlarıyla nasıl başa çıktığını dikkatle gözlemlemek için çaba gösterin. Bu, potansiyel olarak sizi belirli şeyleri yapmanın yeni yollarına maruz bırakacaktır, ancak aynı zamanda ofisteki en çalışkan ve verimli insanların kim olduğu hakkında daha iyi bir fikriniz olacaktır.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir