"Enter"a basıp içeriğe geçin

İşverenlerin Aradığı 14 Ortak Nitelik

Görüşme süreci boyunca, şirketlerin aradığı güçlü yönlere sahip olduğunuzu göstermek için yaşam deneyimlerinizi ve anekdotlarınızı kullanmanız zorunludur. Aksi takdirde teknik eğitim veya öğretim olarak bilinen zor becerilere sahip olmak önemlidir, ancak bir mülakat yaptıktan sonra, işverenler daha fazlasını arıyor. Ekiplerinin değerli üyeleri olacak ve temel özelliklere veya yumuşak becerilere sahip insanlar arıyorlar.

Yumuşak beceriler, işte ve bir takımda nasıl çalıştığınız ile ilgilidir. Ne tür bir işçi ve kişi olduğunuzu doğrudan etkileyen kişisel özelliklerdir.

Bu makalede, işverenlerin aradığı 13 niteliği gözden geçireceğiz. Ayrıca, işe alım sürecinde ve sonrasında bu niteliklere sahip olduğunuzu bildirmenin yollarını da tartışacağız.

İşverenlerin aradığı nitelikler

Özgeçmişinizde ve mülakat sırasında bu becerileri vurgulamayı düşünebilirsiniz:

İletişim yetenekleri

İşverenler, etkili iletişimin değerini anlar ve bu beceriyi potansiyel çalışanlarda aktif olarak arar. Bu alandaki yeterliliğinizi sözlü, fiziksel ve yazılı iletişim yoluyla göstermeniz önemlidir. E-posta ile yazışırken, açık ve öz olduğunuzdan emin olmak için göndermeden önce mesajı iki kez kontrol edin. İyi iletişimin bir diğer önemli bileşeni, aktif olarak dinleme yeteneğidir, bu nedenle iyi bir dinleyici olduğunuzdan emin olun.

Dürüstlük

Dürüstlük, işverenlerin çalışanlarında istediği temel bir niteliktir. Bazı başvuru sahipleri, bir işi güvence altına almak için niteliklerini abartmaya meyillidir, ancak bu tavsiye edilmez. İşe alma sürecinde ilerlemenize yardımcı olsa da, potansiyel işvereniniz sahtekarlığınızı keşfederse, güvenini asla geri kazanamazsınız.

Dürüstlük, görüşme sürecinin ötesinde olması gereken önemli bir özelliktir. Hataları kabul eden ve onlardan öğrenen bir çalışan, her şirket için bir değerdir.

Sadakat

Dürüstlük ve sadakat öğretilemeyen iki özelliktir, bu yüzden işverenlerin aradığı temel özelliklerdir. Kendinizi güvenilir ve şirketin başarısına adadığınızı kanıtlarsanız paha biçilmez olacaksınız.

Güvenilirlik

Sürekli takip etme yeteneği, işverenlerin aradığı ve görüşme süreci boyunca sahip olduğunuzu kanıtlayabileceğiniz önemli bir iş özelliğidir. Görevleri atandıkları gibi tamamlayarak son teslim tarihlerine bağlılık gösterin.

Takım çalışması

Her iş işbirliği gerektirmese de, bir grup içinde etkili ve uyumlu bir şekilde çalışabilme yeteneği, işverenlerin çalışanlarının sahip olmasını istediği bir güçtür. Aslında, size mülakat sürecinde bir takımda nasıl çalıştığınızı soracaklar, bu yüzden uzlaşma ve işbirliği yapma yeteneğinizi vurgulayan bir anekdot hazırlayın.

Esneklik

Uyum sağlama yeteneği, işverenlerin istediği önemli bir niteliktir. Onlara görevleri ve değişiklikleri geldikçe halledebileceğinizi kanıtlayın. Bu beceriyi, yapılması gereken iyileştirmeleri ele alarak ve sorunlara yönelik sistemler veya çözümler geliştirerek de gösterebilirsiniz.

Proaktif

Proaktif olmak, işverenlerin aradığı ve göstermesi kolay önemli bir özelliktir. Görüşme sürecinde, işte yapacağınız görevler hakkında belirli sorular sorun. Bu, pozisyonu dikkatlice düşündüğünüzü gösterecektir. Ayrıca, ihtiyaçları fark ederek ve projeler üzerinde inisiyatif alarak motive olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz.

Öğrenme isteği

İşverenler aktif olarak kendilerini iyileştirmeye çalışan çalışanlara değer verirler, bu nedenle yeni şeyler öğrenmekten keyif aldığınızı belirtmeniz önemlidir. Eğitim sevgisi, öğrenmek için her zaman daha fazlası olduğunu kabul ederek kendini adamış ve alçakgönüllü olduğunu gösterir. Mülakat sürecinde, hevesli bir okuyucu olup olmadığınızı veya eğitiminize devam edip etmediğinizi belirttiğinizden emin olun.

Güven

Kendinden emin olmak, işverenlerin aradığı temel bir özelliktir. Takımlarına katılacak, yeteneklerine güvenen ve ne istediklerini bilen insanları ararlar. Kendine güvenen çalışanlar arkadaş canlısı, ilgi çekici ve kendilerini değerli bir varlık yapan şeyin ne olduğuna dair net (ve dürüst) bir fikre sahipler.

Güvenin önemli bir bileşeni, net hedeflere sahip olmaktır. Hayallerinizi potansiyel işverenlere iletmek, sadece faturalarınızı ödemek için bir iş aramadığınızı ve daha büyük bir şey için çabaladığınızı kanıtlayacaktır.

İş etiği

İşverenlerin aradığı bir diğer üst kalite de iyi bir iş etiği. Çok ve aynı zamanda akıllı çalışan personel her zaman zamanında hedefe ulaşır. Çalışmanızla gurur duyun, diğerleri bunu fark edecek.

İş etiğini göstermenin yolları:

 • Dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın
 • İyileştirme alanlarını belirlemek için yardım isteyin
 • Vaktinizi hedeflerle uyumlu görevlere akıllıca harcayın
 • Daha fazla odaklanma, motivasyon ve zaman yönetimi için notlarınızı, gelen kutunuzu ve çalışma alanlarınızı düzenleyin
 • Tükenmişliği önlemek için gün boyunca molalar verin
 • Görevler, hedefler veya meslektaşlar gibi motivasyonları belirleyin
 • Kaliteyi, zamanında çalışmayı tamamlamak ve toplantılarda daha fazla yer almak için zaman yönetimi uygulayın

Kararlılık

Kalıcılık önemli bir çalışma özelliğidir ve işverenler genellikle bir görüşmede başvuru sahiplerinin kararlılığını ölçmek için bir soru sorarlar. Bir zorluğun üstesinden nasıl geldiğinizi gösteren ve hedefinize ulaşmanız için gereken azmi vurgulayan bir hikaye anlatın.

Problem çözme yetenekleri

İşverenler, görevlerini yerine getirmek için çalışan beyinsiz robotlardan fazlasını arıyorlar. Ekiplerinde bir ihtiyacı belirleyip ele alabilecek insanlar isterler, bu nedenle bir sorunu fark edip etkili bir çözüm geliştirdiğinizde örnekleri anlattığınızdan emin olun.

Pozitiflik

Bir çalışma ortamı, bir kişinin tutumu ile dramatik bir şekilde değiştirilebilir, bu yüzden pozitiflik, işverenlerin aradığı bir niteliktir. Pozitif insanlar sağlıklı çalışma ortamları yaratır ve genellikle bir ekibin değerli üyeleridir. Olumlu bir tutum genellikle dayanıklılığı ve aksaklıkların üstesinden gelme becerisini ifade eder.

Hırs

Hırs, işverenlerin aradığı önemli bir özelliktir. Bu, üzerinde çalıştıkları bir hedefe sahip oldukları ve bunun için tutkulu oldukları anlamına gelir. Büyük hayalinizi potansiyel işverenlerle paylaşmaktan korkmayın. Muhtemelen bunda değer bulacaklar ve değerinizi olumlu yönde etkileyecektir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir