"Enter"a basıp içeriğe geçin

İşe Yarayan 12 İş Arama Stratejisi

Etkili stratejiler, işsiz olsanız ve bir iş arıyor olsanız veya bir kariyer hareketi yapmayı düşünüyorsanız, iş aramanız için kritik öneme sahiptir. İş arama ve başvuru sürecine hakim olmak, en iyi iş fırsatlarını bulmanıza ve nihayetinde elde etmenize yardımcı olabilir. Farklı iş arama stratejileri türlerini değerlendirmek, durumunuz için hangi stratejinin en iyi sonucu vereceğini değerlendirmenize yardımcı olabilir. Bu yazıda, bir sonraki işinizi bulmak için kullanabileceğiniz 12 farklı iş arama stratejisini paylaşıyoruz.

12 İş Arama Stratejisi

İşte harika bir iş bulmak için kullanabileceğiniz 12 iş arama stratejisi:

1. Aramanızda seçici olun

İş arayışınızı heyecan duyduğunuz pozisyonlara ve gerçekten çalışmak istediğiniz şirketlere odaklayın. Bu, işe alım müdürü ile konuşurken pozisyon hakkında kendinizden emin hissetmenize yardımcı olacaktır. Göreve olan tutkunuz da mülakatta ortaya çıkacak ve işe alınma olasılığını artıracaktır.

2. Güçlü bir dijital varlık sağlayın

İşle ilgili tüm sosyal medya profillerini kontrol edin ve eksiksiz olduklarından emin olun ve sizi ideal işiniz için güçlü bir aday olarak gösterdiklerinden emin olun. Profilinizi gözden geçirmek, bir işe alma müdürü becerilerinize sahip bir aday arıyorsa, profilinizi arayacağı belirli anahtar kelimelerle uyarlamak anlamına gelebilir. Hangi anahtar kelimeleri kullanacağınız konusunda rehberliğe ihtiyacınız varsa, alanınızdaki açık pozisyonları araştırın ve bu şirketlerin kullandığı anahtar kelimeleri belirleyin.

Konumunuza bağlı olarak, uzmanlık alanınıza odaklanan kendi kişisel web sitenizi oluşturmayı da düşünebilirsiniz. Bu size bilginizi ve becerilerinize bağlı olarak çalışmanızı paylaşma fırsatı verebilir. Örneğin, bir web geliştiriciyseniz, tasarladığınız web sitelerinin örneklerini gösterebilirsiniz.

3. Özgeçmişinizi özelleştirin

Başvurduğunuz her rol için özel bir özgeçmiş hazırlayın ve kapak mektubunuzu kişiselleştirin. Becerilerinizin bir role nasıl uyacağını değerlendirin ve başarılarınızı ve ilgili deneyimlerinizi vurgulamak için özgeçmişi özelleştirin. Başvurduğunuz pozisyon için iş tanımındaki anahtar kelimeleri ekleyin.

4. Yeni bir beceri öğrenin

Mesleğinizle ilgili heyecan verici yeni bir beceri öğrenmek, güveninizi artırabilir ve size enerji verebilir. Yeteneklerinden yararlanmaktan heyecan duyan insanlarla kendinizi kuşatmanıza yardımcı olur. Kendinizi sektörünüzdeki diğer profesyonellerle çevreleyerek yeni fırsatlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca kendi özgeçmişinizi geliştirebilecek ve işe alım yöneticilerine kişisel ve profesyonel gelişimin sizin için önemli olduğunu gösterebileceksiniz.

5. Düzenli olarak ağ kurun

Ağ oluşturma, mevcut en etkili iş arama stratejilerinden biridir. Ne kadar çok insanla bağlantı kurarsanız, açık pozisyonlar hakkında bilgi edinme olasılığınız o kadar artar.

6. İş fuarlarına katılın

Genellikle yıl boyunca düzenlenen iş fuarları, size doğrudan işe alım yapan işverenlerle tanışma fırsatı verir. Önceden araştırmanızı yapın ve iş fuarına hangi kuruluşların katılacağını öğrenin. Ardından, çalışmakla en çok ilgilendiğiniz şirketleri belirleyin ve onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için araştırma yapın. Hazırlık yaparak işverenle doğrudan iş fuarında konuştuğunuzda, günün sonunda sizi hatırlama olasılıkları çok daha yüksek olacak. Hatta yerinde bir mülakat bile kazanabilirsiniz.

7. Şirket web sitelerini ziyaret edin

Çalışmakla en çok ilgilendiğiniz şirketlerin kısa bir listesini belirlediyseniz, işe alıp almadıklarını öğrenmek için web sitelerini düzenli olarak ziyaret etmeye başlayın. Pek çok şirket, iş ilanı vermek yerine bunları kendi web sitelerinde yayınlayabilir ve sosyal medyada paylaşabilir. Çalışmakla en çok ilgilendiğiniz şirketlerin web sitelerini izleyerek, bir pozisyonun aniden müsait olup olmadığını fark etme olasılığınız artar.

8. Mevcut ilişkilerinizden yararlanın

Çevrenizde ne kadar fazla insan varsa, bir iş bulma olasılığınız da o kadar artar. Açık pozisyonlar hakkında bilgi edinmek için sosyal medyayı kullanmaya, kişisel ve profesyonel ağlarınızdan yararlanmaya başlayın.

9. Bir kelle avcısı kullanın

Bazı insanlar, bazen belirli sektörler için bile başkalarının iş bulmasına yardımcı olma konusunda uzmanlaşmıştır. Doğru pozisyonu bulmanıza yardımcı olabilecek bir yerleştirme ajansı veya kelle avcısı ile iletişime geçmeyi düşünün.

10. Profesyonel bir organizasyona katılın

Alanınızda profesyonel bir organizasyona katılın. Bu, öğrenmeniz, mevcut becerilerinizi genişletmeniz ve sektörde çalışanlarla iletişim kurmanız için fırsatlar sunacaktır. Bir etkinlikte iş bulmanıza yardım sunabilecek biriyle bağlantı kurabilirsiniz.

11. İnsan kaynaklarını atlayın

Mümkünse, insan kaynaklarını atlamanın ve başvurduğunuz departmandaki biriyle bağlantı kurmanın bir yolunu bulun. İşle ilgili sosyal ağlara bakın ve şirkette çalışan kişileri bulun. Ardından, size bir giriş sağlayabilecek herhangi bir bağlantınız olup olmadığını değerlendirin. Kahve içip içemeyeceğinizi görmek ve şirket ve pozisyon hakkında daha fazla bilgi edinmek için departmandaki insanlara ulaşmayı düşünün.

12. Kulaktan kulağa iletişim kullanın

Bölgenizdeki küçük şirketleri, özellikle aile şirketlerini veya hakkında duyum aldığınız kuruluşları araştırın. Çalışmakla en çok ilgilendiğiniz kişileri belirleyin ve bir e-posta ile iletişime geçin. Orada çalışan biriyle bağlantınız olup olmadığını görmek için sosyal ağları kullanın ve personel alıp almadıklarını belirlemek için web sitelerini periyodik olarak kontrol edin.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir