"Enter"a basıp içeriğe geçin

İşe Bağlı Kalmak İçin 14 Motivasyon Stratejisi

İş yerinde motive olmak bazen zor olabilir, ancak bir motivasyon stratejiniz (veya birkaç tane) varsa, bağlılığınızı artırabilir ve kariyerinize olan tutkunuzu yeniden keşfedebilirsiniz. Motive edici bir strateji, tükenmişliği önlemenize, iş arkadaşlarınızla daha fazla bağlantı kurmanıza ve çalışma ortamınızda olumlu bir etki yaratmanıza yardımcı olabilir. Ek olarak, motive olmanın yollarını bulmak, üretkenliğinizi artırmanıza ve performansınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Bu makalede, kendinizi işte motive etmek için kullanabileceğiniz birkaç etkili stratejiyi tartışıyoruz.

Kariyerinizde motivasyonun önemi

Motivasyon, işyerinde üretkenliğinizi ve performansınızı etkileyebilecek önemli bir faktördür. Motivasyona sahip olmak, işinizle ilgili ve tutkulu kalmanıza yardımcı olabilir. Başarılı olmak için ne kadar motive olduğunuzu göstermek, iş arkadaşlarınızın ve yöneticilerinizin sizi algılama şeklini de etkileyebilir. Örneğin, işi bitirmeye olan hevesinizi gösterdiğinizde, kariyerinize olan bağlılığınızla amirlerinizi etkileyebilirsiniz. Ek olarak, motivasyonunuz ve coşkunuz, takım arkadaşlarınızın da motive olmakta zorlandıkları durumlarda onları desteklemeye yardımcı olabilir.

Sizi üretken tutacak motivasyon stratejileri

İşte motive olmak için kullanabileceğiniz 14 strateji:

Sahip olduğunuz etkiyi düşünün

Motivasyon artışına ihtiyaç duyduğunuzda işinizin başkalarını nasıl etkilediğini düşünmek faydalı olabilir. Örneğin, çalışmanızın kuruluşunuzdaki belirli kişiler ve kuruluşunuzun hizmet verdiği kişiler üzerinde bir etkisi vardır. İşinizi daha geniş bir anlamda anlamak ve çalışmanızın kuruluşunuzun farklı yönlerini ve başkalarının rollerini nasıl etkilediğini anlamak, yaptığınız işe olan bağlılığınızı ve tutkunuzu artırabilir.

Atama hedeflerinin dökümünü yapın

Uzun vadeli bir proje veya görev gibi büyük iş hedefleriniz varsa, bunları kolayca gerçekleştirebileceğiniz daha küçük hedeflere ayırın. Hedefinizi daha küçük hedeflere ayırmak, sürecinizi basitleştirmenize ve nihai sonuçlara götüren yönetilebilir adımlar oluşturmanıza yardımcı olabilir. Daha küçük hedeflerle görev yükünüzü daha yönetilebilir hale getirmek, bunalmaktan kaçınmanıza ve üretken kalmanıza yardımcı olabilir.

Zaman yönetimi tekniklerini kullanın

İş gününüz sırasında kısa molalar verin, böylece hızlıca tazelenebilir ve yeniden odaklanabilirsiniz. Görevlerinizin yolunda gitmesi için zaman yönetimi tekniklerini kullanmak, düzenli molalar vermek kadar aynı derecede önemlidir. Örneğin, büyük görevler üzerinde çalışırken ilerlemenizi izlemek için bir zamanlayıcı ayarlayın. Benzer şekilde, daha küçük veya kısa görevleri tamamlamanız gerekiyorsa, görevin bitirmeniz gerekenden uzun sürmemesini sağlamak için bir zamanlayıcı ayarlayın.

Görevlerinizi etkili bir şekilde önceliklendirin

İşinizi aciliyetine göre önceliklendirin. Yine de önemli görevleri tamamlamanız gerekse de, acil görevler genellikle önceliklidir. Örneğin, bir müşteri projesi üzerinde çalışmak o gün için yapılacaklar listenizde önemli bir görev olabilir, ancak amiriniz size son dakikada acil bir görev atarsa, hemen önceliklendirme yeteneğine sahip olmanız gerekir.

Her sabah işe gittiğinizde görevlerinizi gözden geçirmek için zaman ayırın ve önce tamamlamanız gerekenlere göre onlara öncelik verin. En önemli görevlerinizi günün erken saatlerinde planlayın, bu şekilde öğleden sonra bir son dakika veya acil durum görevinin ortaya çıkması durumunda daha fazla esnekliğe sahip olursunuz.

Yapıcı geri bildirimleri değerlendirin

Amirler veya ekip liderleri size yapıcı geribildirim verdiğinde aktif olarak dinleyin. Kendiniz için geliştirme ve iyileştirme hedefleri oluşturmak için değerlendirmelerden ve performans incelemelerinden edindiğiniz veriyi kullanın. Örneğin, sunum yapmanız gerekiyorsa ve bu konuda yeterli olmadığınızı söyleniyorsa, yöneticilerle toplantı yaparken sunum becerilerinizi geliştirmeniz, konuşma tekniklerini öğrenmek için bir eylem planı geliştirmeniz, vücut dilinizi geliştirmeniz veya göz temasını sürdürme pratiği yapmanız gerekir. Kendi gelişiminizi ve iyileştirmenizi başlatmak size bir sorumluluk duygusu verebilir ve bu da motivasyonunuzu önemli ölçüde artırabilir.

Kendinize bir ödül sistemi kurun

Hedeflerinize ulaştığınız için kendinizi ödüllendirin. Ulaşmaya çalıştığınız kişisel hedefleriniz olabilir, ancak bu ödül sistemi kişisel çalışma hedeflerinizle ilgili olmalıdır. Örneğin, belirli bir süre içinde bir profesyonel zayıflığı iyileştirmek için bir hedef belirleyin. Hedefinize ulaştığınızda, güzel bir restoranda yemek yemek veya özel bir eşya satın almak gibi somut bir şeyle kendinizi ödüllendirin. Ne kadar küçük olursa olsun, işte bir şeyi başardığınızda kendinizi ödüllendirmek, bir sonraki projeyi tamamlama konusunda heyecanlanmanıza yardımcı olabilir.

Meslektaşlarınızla şükran duyun

Minnettarlık, insanların değerleriyle yeniden bağlantı kurmasına ve başkalarıyla ilişki kurmasına yardımcı olabilir. Bir iş arkadaşınız sizin için bir şey yaptığında sadece “teşekkür ederim” diyerek işyerinde minnettarlık pratiği yapmak, olumlu tavrınızı korumanıza ve ofiste mutlu olmanıza yardımcı olabilir.

Ekip oluşturma faaliyetlerine katılın

Şirket etkinlikleri ve ekip oluşturma egzersizleri sırasında iş arkadaşlarınızla daha fazla ilgilenin. Örneğin, henüz bir doğum günü partisine katılmadıysanız, iş arkadaşlarınızla bir sonraki doğum günü kutlamasına katılmak için bir plan yapın. Benzer şekilde, düzenli ekip eğitimlerine katılın ve görüşlerinizi ve desteğinizi sunmayı taahhüt edin. Bu, ekip içinde karşılıklılığa yol açar ve ağınızı artırabilir ve kariyerinizde motive olmanıza yardımcı olabilecek kalıcı profesyonel ilişkiler kurabilirsiniz.

Katkıda bulunun ve fikirlerinizi paylaşın

Ekip toplantılarına veya proje geliştirme konferanslarına katılmayı planladığınızda, konuyla ilgili tartışmaya katkıda bulunabileceğiniz iki ila üç fikir yazın. Fikirlerinizi yüksek sesle paylaştığınızda, ekibinizin konseptlerinizi değerlendirme ve fikirlerinizle ilgili görüşlerini verme şansı vardır. Bu, başarılı bir tanıtım kampanyasının, müşteri kazanımının veya başka bir önemli projenin oluşturulmasına yol açabilir.

Kendiniz için profesyonel hedefler belirleyin

Kendi profesyonel hedeflerinizi belirlemek, hesap verebilirliğinizi korumanıza ve performansınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, desteğinizi en az bir takım arkadaşına sunmak için günlük bir hedef belirlemeyi düşünün veya bir amire iki iyileştirme önerisi sunmak için bir hedef belirleyin. İşinizde gelişmenize ve başarılı olmanıza yardımcı olacağını hissettiğiniz şeye odaklanmak, işteyken meşgul olmanıza ve motive olmanıza yardımcı olabilir.

Bir akıl hocasından veya ekip liderinden öğrenin

Bir ekip liderinden veya yöneticisinden size mentorluk yapmasını isteyin. Rolünüze ilişkin anlayışınızı derinleştirmek, görev konularını tartışmak veya bir görev üzerinde birlikte çalışmak için uygun bir zaman belirleyin. Bir mentordan öğrenmek faydalıdır çünkü becerilerinizi güçlendirmeniz ve işinizle ilgili sahip olabileceğiniz yanlış anlamaları netleştirmeniz için fırsat sağlar ve bu size işinize yeni bir bakış açısı kazandırabilir.

“Yapılacaklar” listeleriniz için görseller oluşturun

Tamamlamanız gereken görevleri görselleştirmenin bir yolu olarak grafikler veya konsept haritaları oluşturun. Örneğin, grafiği en acil ve önemli görevleri yansıtacak şekilde ayarlayın veya büyük projeleri daha küçük bileşenlerine ayırmak için bir balon grafiği kullanın. Görsel bir yardım, üretken kalmanızı ve odaklanmanızı sağlayarak gün boyunca takip etmek için etkili bir kaynak olabilir.

İş yerinde uygulamak için yeni bir beceri geliştirin

İşyerinde kullanabileceğiniz yeni bir beceri veya teknik öğrenin. Örneğin, daha hızlı elektronik tablolar oluşturmanıza veya ofiste size avantaj sağlayacak yeni bir beceri geliştirmenize yardımcı olabilecek yeni bir teknik öğrenin. Benzer şekilde, liderlik, iletişim ve müşteri hizmetleri becerileri gibi yumuşak becerilerinizi geliştirmeye odaklanın, çünkü bu alanlardaki gelişiminiz işyerinde güveninizi artırabilir ve daha yüksek moral, pozitiflik ve motivasyona yol açabilir.

Yeni zorlukların üstesinden gelin

Profesyonel riskler alın ve kendinize meydan okuyun. Örneğin, aynı şirkette birkaç yıldır çalışıyorsanız, risk alın ve bir sonraki ekip toplantısına liderlik etmeyi teklif edin. Daha üst düzey sorumlulukları ve zorlu görevleri üstlenme hevesini göstermek, yöneticilerinize işinize adanmış olduğunuzu gösterebilir. Bu size gurur ve sahiplenme duygusu vererek performansınızı artırmanıza ve genel motivasyonunuzu artırmanıza yardımcı olabilir.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir