"Enter"a basıp içeriğe geçin

İş Görüşmesine Nasıl Hazırlanılır?

Yakın zamanda bir iş görüşmesi yapacaksanız, o zaman bu yazı tam size göre; işe alım müdürünüzü nasıl etkileyeceğinizi ve açık pozisyon için tercih edilen bir aday olarak nasıl çıkacağınızı gösterecek.

İş görüşmeleri, kırılması zor bir cevizdir ve sadece nitelikleriniz ve müfredat dışı faaliyetlerinizle işe alım görevlisi üzerinde müthiş bir izlenim bırakmak kolay değildir. Bilmediğiniz daha birçok şey var ve bu yazıda onları vurgulayacağız.

Bu zaman ve günde, insanlar asıl günden haftalar önce büyük röportaj için hazırlanmaya başlarlar. Her yarışmada olduğu gibi iş görüşmesine zihinsel hazırlık yapmak çok önemlidir.

Uzmanlara göre, adaylar görüşmeye katılmadan önce görüşmenin nasıl gideceğini görselleştirmeli. Bu, gerçek görüşme sorularını cevaplarken kendilerine güvenmelerini sağlar ve iş ilanını kazanmaları için onları lider konuma getirir.

Mülakattan önce küçük bir gerginlik hissederseniz endişelenmeyin; bu size daha enerjik ve uyanık hissettirdiği için yardımcı olabilir. Bununla birlikte, görüşme sırasında sinirlerinizi kontrol altına almayı başaramazsanız, çok fazla endişe tehlikeli olabilir.

Gergin ruh halinden çıkmak için yatıştırıcı sesleri dinlemek ve derin nefes alıştırması yapmak gibi bazı popüler yöntemleri kullanabilirsiniz. Başarılı bir iş görüşmesi için aşağıdaki en iyi 20 ipucunu da takip edebilirsiniz.

BİR SONRAKİ İŞ MÜLAKATINIZDA BAŞARI İÇİN EN İYİ 20 İPUCU

Şirket, geçmişleri, değerleri ve gelecek planları hakkında bilgi edinmek ve ayrıca görüşmecilerin sorabileceği görüşme sorularını ve yeni ekip üyesi için gereksinimlerini üstlenmek çok zaman ve araştırma gerektirir.

Ancak işe alım müdürüyle ilk karşılaşmanızda iyi bir izlenim bırakmak için, görüşme öncesinde kıyafet kuralları, şirket ve rakipleri hakkında temel bilgiler, ürün veya hizmetler hakkında bilgi gibi bazı şeyleri bilmeniz gerekir.

Bu nedenle, iş görüşmesi randevunuza tam olarak hazırlanmanıza yardımcı olmak için, en iyi 20 görüşme öncesi ipucunun bir listesini yaptık. Bu liste, kıyafet kurallarından size sorabilecekleri belirli sorularla nasıl başa çıkacağınıza kadar hemen hemen her şeyi içerir.

1. Şirket hakkında bilgi edinin

Mülakata gitmeden önce, şube sayısı, yaptığı iş, kapsadığı coğrafi bölge gibi şirket hakkında öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin.

Bunun için İnternet, şirketin web sitesi, en son haberler ve işvereni duymuş olabilecek aileniz ve arkadaşlarınızla konuşma gibi birçok kaynaktan yararlanabilirsiniz.

Adayların yalnızca şirketin sosyal medyası ve web sitesi aracılığıyla yayınladığı verilere baktığı, ancak doğrudan ve kişisel olarak insanları sorgulamayı unuttuğu sıklıkla olur.

Henüz hiçbir yerde yayınlanmamış bilgilere sahip olabilirler ve bu, görüşmede öne çıkmanızı sağlayabilir; potansiyel işverene şirkete aşina olmak için ekstra yol kat ettiğinizi gösterecektir.

2. Şirketin ve çalışanlarının bloglarını (varsa) okuyun

Şirketin ne yaptığı ve çalışanların ne yaptığı hakkında bir fikir edinmek için şirketin ve onun için çalışan kişilerin bloglarını okuyun.

Ayrıca şirketin sizden veya çalışanlarından ne istediğini anlamak için Facebook sayfasını ve şirketin Twitter hesabının ‘tweet’lerini okuyun. Bu blogların içeriğinin tonu, şirketin organizasyon kültürü hakkında çok şey anlatıyor.

3. Şirketin mevcut çalışanlarıyla sohbet edin

Ancak daha yüksek makamlarla değil (bu, işi size vermeleri için onlara baskı olarak görülebilir). Daha kolay ulaşabileceğiniz şirket çalışanları ile sohbet ederseniz daha iyi olur.

Örneğin, işverenin mağazaları varsa, bunlardan birine girebilir ve oradaki satış görevlilerine şirkette çalışmayı nasıl sevdiklerini sorabilirsiniz. İşverenin bir Müşteri Çağrı Merkezi varsa orayı da arayabilir ve telefon operatörlerinden biriyle konuşabilirsiniz.

4. Şirketin eski çalışanlarının eski işverenlerini nasıl değerlendirdiğini öğrenin

Şirket hakkında daha geniş anlamda bilgi sahibi olmanızı sağlayacak birkaç online platform var. Site, eski ve şirketin mevcut çalışanlarından bazılarının incelemelerine sahiptir.

Gelecekteki potansiyel işvereniniz için çalışma deneyimleri, çalışma kültürleri vb. hakkında konuşurlar. Ancak, bu incelemeleri her zaman bir kılavuz olarak alın, gerçek olarak değil.

5. İşinizin şirkette oynayacağı rolü bilin

Seçilirseniz şirketin belirli bir alanında çalışıyor olacaksınız; örneğin satış, pazarlama, BT, mühendislik veya başka bir alanda. İlk görüşmenizden önce çalışacağınız ürün veya hizmeti kullanın, böylece o ürünün değerini nasıl artıracağınızı bilebilirsiniz.

Örneğin, bir satış işi için başvuruyorsanız, şirketin sattığı ürün hakkında bilgi sahibi olmanız ve ardından o ürünün satışlarını artırmanın yollarını bulmaya çalışmalısınız.

6. Görüşmecilerinizin profillerini öğrenin

Sizinle mülakat yapacak kişinin/kişilerin adlarına sahipseniz, bu kişilerin adlarını şirketin web sitesinde, LinkedIn’de veya İnternet’te başka bir yerde arayın.

Bu insanlar hakkında bilgi edinin, örneğin, eğitim veya kariyer geçmişleri ve hobileri. Onlarla ortak noktalarınızı araştırın, böylece görüşme sırasında onlarla ilişki kurabilirsiniz.

Daha sonra, ofis dışında sahip oldukları ortak bir ilgiyi gündeme getirebilir, uzmanlıklarıyla ilgili güncel olayları tartışabilir ve profesyonel odak alanları hakkında ayrıntılı bilgi isteyebilirsiniz.

7. Bazı vaka ve beyin jimnastiği soruları uygulayın

Bazı şirketler size farklı durumlarla nasıl yüzleşeceğinizi öğrenmek için beyin jimnastiği soruları veya vaka soruları verirken, bazı şirketler size standart bir tipik görüşme soruları seti verecek.

Mülakat gününden önce mülakat formatı hakkında soru sormak için İK veya işe alım görevlisi ile iletişime geçmenizde bir sakınca yoktur. Mülakat formatını öğrendikten sonra, bu sorulara hazırlanmak için zaman ayırmaya başlayabilirsiniz.

8. Becerilerinizi ve başarılarınızı yenileyin

Tüm becerilerinizi ve başarılarınızı not edin ve görüşme sırasında gösterebilmeniz için ilgili tüm sertifikaları toplayın.

Zamanınızın bir kısmını “Şirketin ilerlemesine nasıl katkıda bulunacaksınız?” gibi en yaygın mülakat sorularını düşünerek geçirin.

Buna ek olarak, yönetim ve yaratıcı yetenekleriniz hakkında düşünmek için biraz zaman ayırın. “Bize kendinden bahset” sorusuna nasıl cevap vereceğinize dair bir formül tasarlayın çünkü bu size neredeyse kesin olarak soracakları bir sorudur.

9. Güçlü ve zayıf yönlerinizi bilin

Şimdiye kadar tüm zayıf yönlerinizi biliyor olmalısınız, ancak bunların her birini işe alım yöneticilerine anlatmamalısınız. Ancak “En büyük zayıflığınız nedir?” sorusuna kapılmayın.

Bu soruyu yanıtlamanın en iyi yolu, sorun yaşadığınız ancak şu anda onu geliştirmeye çalıştığınız bir şeyi düşünmektir.

Örneğin, topluluk önünde konuşma konusunda zorlanıyorsanız ancak son birkaç aydır bunu aşmak için ders alıyorsanız, bunu zayıflığınız olarak tartışabilirsiniz.

10. En yaygın mülakat sorularını inceleyin

Ortak mülakat soruları kolayca internette bulunabilir. Mülakata hazırlanmak için bu sorularla ilgili araştırma yaparak birkaç not alın.

11. Bazı sayıları ve yüzdeleri paylaşmaya hazır hale getirin

Şimdi, işe alım yöneticilerini veya işe alım görevlilerinizi kolayca etkileyebilecek bir şey var ve o da rakamlar. Başarılarınız ve sorumluluklarınız hakkında konuşurken kullanabileceğiniz bazı yüzdeler, sayılar veya artışlar bulun çünkü bu, işe alım yöneticisinin hiçbir şeyi hafife almadığınızı bilmesini sağlayacaktır.

İşverenin sorabileceği bir başka soru da “Pozisyona ne katardınız?” ve bu soruyu akıllıca cevaplamalısınız. Aynaya bak ve kendine şu soruyu sor. Başarılarınızdan örnekler verirken bu soruyu mümkün olan en iyi şekilde yanıtlayın.

Buna ek olarak, şirketle ilgili vizyonunuz, işinizin işletmenin durumunu nasıl iyileştirebileceği vb. konularda bazı önemli noktalara dikkat edin. Bu, gerçek görüşme sırasında düşüncelerinizi netleştirmenize ve sizi çok daha rahat ettirmenize yardımcı olacaktır.

12. Bir arkadaşınızla iş görüşmesi yapın

Mülakattan önce size gerçekten yardımcı olabilecek başka bir şey de bir arkadaşınızla sahte bir mülakat yapmaktır.

Arkadaşınızdan sizinle sahte bir iş görüşmesi yapmasını isteyin ve işe alım müdürünüzün size sorabileceğini düşündükleri soruları size sormalarına izin verin. Bu, gerçek mülakat için güveninizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

13. Mülakat kıyafetinizi mülakattan bir gün önce hazırlayın

Mülakata gitmeden önce mükemmel mülakat kıyafetine karar verin. Profesyonel veya ticari gündelik kıyafet kurallarına sahip şirketler, ilk görüşme için muhafazakar ve basit görünmenizi ister.

Ne giymeniz gerektiğinden emin değilseniz, görüşme sırasında o şirkette çalışan arkadaşlarınızdan veya tanıdıklarınızdan ne giydiklerini sorabilirsiniz.

Başka bir alternatif, görüşmenizden birkaç gün önce sokağın karşısındaki bir kafede takılmak ve şirket çalışanlarının ne giydiğine bir göz atmak.

Buna ek olarak, mülakat elbisenizin yeni yıkanmış ve ütülenmiş olduğundan emin olun.

Çoğu zaman, görüşme kıyafetiniz birkaç ay, hatta yıllarca dolabınızda durur ve sadece bir iş görüşmesi için tozunu alırsınız, ancak işe alım müdürünü etkilemek istiyorsanız lütfen aynısını yapmayın.

14. Küçük ayrıntılara dikkat edin

Mülakat kıyafetinizi kontrol edin, ayakkabılarınızı parlatın, tırnaklarınızı manikür yapın ve saçınızı düzgün bir şekilde tarayın. İnsanların bu küçük şeyleri fark etmeyeceklerini düşünebilirsiniz, ancak aslında yaparlar ve kısmen buna dayanarak sizinle ilgili yargılarını yapacaklardır.

Ayrıca, yeni bir mülakat kıyafeti, jiletli tıraş, saç kesimi veya yüz bakımı gibi biraz şımartılmaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, o zaman yapın. Nasıl göründüğünüz konusunda iyi hissetmek, kendinizi eskisinden daha güvende hissetmenizi sağlayabilir.

15. Referans listenizi yapın

Sizden istenip istenmeyeceğini düşündüğünüzde bir referans listesi yapın. Ayrıca, özgeçmişinizin en az beş kopyasını yazdırın çünkü kiminle buluşacağınızı asla bilemezsiniz ve özgeçmişinizin her zaman hazır ve yanınızda olduğundan emin olmanız gerekir.

16. Bir görüşme seti derleyin

Görüşme kitinizi her zaman hazır ve her zaman yanınızda bulundurun. Mülakat setinde, yukarıda bahsedilen birkaç ekstra özgeçmişin yanı sıra, nane şekeri, yara bandı, tükenmez kalem, kurşun kalem, not defteri vb. öğeler de bulunmalıdır.

17. Çantanızı düzenleyin

Bu, cinsiyeti ne olursa olsun cüzdan veya evrak çantası taşıyan adaylar içindir. Görüşmeden önce çantanızı temizleyin.

Orada olmaması gereken şeker ambalajlarını, eski makbuzları ve diğer gereksiz öğeleri arayın. Telefon şarj cihazları gibi önemli olan ancak dağınık görünebilecek diğer şeyler düzenli bir şekilde tutulmalıdır.

18. Güncel haberleri inceleyin

Mülakata gitmeden önce ana akım medyada popüler olan güncel konuları inceleyin. İşe alım yöneticinizin size bununla ilgili sorular sorması ve güncel olaylar hakkındaki bilginizi yansıtması için büyük bir şans var.

19. Beden dilinizin farkına varın

Mülakat koltuğunda başka biri olmayın, kendiniz olun. Beden dilinizi değiştirmek, görüşmeciye sizin için iyi olmayan kötü bir duruş iletebilir.

20. Yeterli uyku

Mülakat gününüzden önce bütün gece uyanık kalmayın. İyi bir uyku çok önemlidir ve eğer uyuyamıyorsanız, ılık bir duş alın, rahatlatıcı müzikler dinleyin ve iyi bir gece uykusu çekmek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

5 ADIMLI MÜLAKAT HAZIRLIK KILAVUZU

Sevdiğiniz işi almanıza yardımcı olmak için 5 adımlı bir mülakata hazırlık rehberi hazırladık. Bu görüşme hazırlık kılavuzu, bir iş görüşmesine ne getirileceğinden şirket hakkında nasıl araştırma yapılacağına ve uygun şekilde nasıl giyinileceğine kadar tüm bilgileri içerir.

Kılavuz, görüşmenin tüm önemli noktalarını kapsayacak ve işi güvence altına almanıza yardımcı olacaktır. Bu hazırlık kılavuzu, soruları yanıtlamanıza ve diğer daha az hazırlıklı adaylar arasında öne çıkmanıza yardımcı olacaktır.

  • Gideceğiniz görüşmenin türünü nasıl öğrenirsiniz – Bugünlerde popüler olan birkaç tür görüşme vardır, yani grup, davranışsal ve bire bir görüşme. Bire bir görüşmede, tek bir işe alım müdürü görüşmeci koltuğuna oturur ve size sorular sorarken, grup görüşmesinde iki veya ikiden fazla işe alma yöneticisi olabilir. Belirli bir mülakat türü alacağınızı varsaymamalısınız. Yapabileceğiniz şey, şirkete ne tür bir görüşme yapacaklarını sormaktır. En iyisi, görüşmeyi planlamak veya onaylamak için aradıklarında onlara sormaktır. Aksi takdirde İK departmanını arayıp kibarca kendilerine sormalısınız.
  • İşe alım müdürünüzü nasıl selamlarsınız – İşe alım müdürünüzü her zaman sıkı bir el sıkışma ve samimi bir gülümseme ile selamlamalısınız. Bu iki şeyi doğru bir şekilde yaparsanız, görüşmeciye karşı doğru tutum ve enerjiyi sergilemiş olursunuz. Bu, işe alım görevlisinin dikkatini çekmek için çok basit ve küçük bir adımdır.
  • Özgeçmişinizi nasıl sunacaksınız – Görüşmecinize göstermeden önce özgeçmişinizde ne yazdığını bilmeniz çok önemlidir. Özgeçmişinizde listelediğiniz becerilerinizi, eğitiminizi, başarılarınızı ve diğer nicel sonuçlarınızı soracaklar ve yalnızca hepsini bilmeniz bekleniyor. Özgeçmişinize herhangi bir sahte bilgi eklemeyin, çünkü bu, gelecekte aynı şirket için bir daha görüşme yapma şansınıza mal olabilir.
  • Nasıl davranmalı – Görüşme sırasında en iyi davranışınızda olun. Çok akıllı olmaya veya kendine aşırı güvenmeye çalışmayın çünkü işe alım müdürü sizin taklit ettiğiniz biri değil, kendiniz olmanızı ister. Ayrıca görüşme sırasında dürüst olun ve elde edemediğiniz başarılardan bahsetmeyin.
  • Görüşmeyi yapan kişiye nasıl soru sorulur – Şirket hakkında sahip olduğunuz herhangi bir sorunuz varsa ve bunun cevabını diğer ikincil kaynaklardan bulamıyorsanız, görüşme sırasında sorun. Bu, iş konusunda ne kadar ciddi olduğunuzu gösterir. Ayrıca, röportaj için kendi akıllı sorularınızla giderseniz iyi görünüyor. Büyük mülakata hazırlanırken biraz çaba sarf ettiğinizi gösterir. Ancak, sorduğunuz soruların bir miktar alakalı olması ve özgün olması gerektiğini unutmayın. Alakasız sorular sormak, işe alım görevlisi üzerinde olumsuz etki yaratabilir.

GÖRÜŞMEYE GİTMEDEN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İş görüşmelerinize gitmeden önce, diğer şeylerin yanı sıra, görüşme yerinin tarifi, yapacağınız görüşmenin türü ve görüşmenin tam zamanı gibi birkaç şeyi öğrenmelisiniz.

Görüşmeye gitmeden birkaç gün önce, görüşmeniz sırasında bölgedeki trafik nasıl, oraya ulaşmanın en hızlı ve en güvenli yolu nedir, vb. gibi birkaç şeyi netleştirmek için biraz zaman ayırın. Bu soruların bir listesini yapın ve cevabı bulduğunda onları işaretle.

Mülakat yerine asıl mülakat saatinden 10 dakika önce ancak ondan daha erken olmamak kaydıyla ulaşmakta bir sakınca yoktur. Bu nedenle, oraya 10 dakikadan daha uzun bir süre önce varırsanız, bir süre dışarıda arabanızda veya yakındaki bir kafede oturmanız daha iyi olur. Kaybolmanız veya geç kalmanız durumunda işe alım görevlisinin telefon numarasını bulun ve onlara haber verin; evden çıkarken cep telefonunuzun pilinin yeterli olduğundan emin olun.

Ayrıca, iş görüşmesine katılmadan önce istihdam öncesi değerlendirmeleri deneyebilirsiniz. İnternetteki ücretsiz işe alım öncesi değerlendirmelere ücretsiz olarak katılabilirsiniz. Bu küçük alıştırma testleri, nihayet sıcak koltukta olma sırası size geldiğinde, görüşme sırasında daha rahat olmanıza yardımcı olabilir.

İşe alım yöneticileri, bir adayın iş görüşmesine hazırlanıp hazırlanmadığını kolayca anlayabilir, bu nedenle bu basit ipuçlarını takip edin. İşe alım yöneticiniz çabalarınızı takdir edecek ve bu nedenle size işi bile teklif edebilir!

SONUÇ

Son olarak, iş görüşmesine giderken her zaman pozitif olmalı ve iyi şeyler düşünmelisiniz. Hem kariyer uzmanları hem de psikolojik uzmanlar, pozitif olmanın enerjinizi ve özgüveninizi artırmada yardımcı olduğu konusunda hemfikirdir.

Her zaman gerçekten olmasını istediğiniz şeyi düşünün ve uygulayın, çünkü bu sizi sakinleştirir ve dünyanın zirvesinde hissetmenizi sağlar; iyimse ve kendinden emin.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir