"Enter"a basıp içeriğe geçin

İnternetten Para Kazanmanın En İyi Yolları (Sermayesiz)

4,5 milyardan fazla aktif internet kullanıcısı ve online olan işletmelerle internet, büyük bir yatırım yapmadan bile internetten para kazanmak için muazzam fırsatlar sunuyor.

Blog yazmaya, internetten para kazanmak ile ilgili denemeler yapmak için başladım, ancak bundan daha fazla odaklandığım şey öğrenmekti.

Kendi deneyimlerim, herhangi bir işte iyi olmak için örgün eğitimin gerekli olmadığını gösteriyor. Ama önce şunu anlayalım, internetten para kazanmak için becerilere sahip olmanız veya yeni beceriler öğrenmeye yatırım yapmaya hazır olmanız gerekir.

İnternetten para kazanmak için çok büyük bir potansiyel olduğu şüphesizdir, ancak bu potansiyeli kullanmak için zaman ve bazen para şeklinde biraz yatırım yapmanız gerekir.

Gerekli becerileri öğrenmek için yapılan küçük bir yatırım, işi sorunsuz bir şekilde oluşturmanıza ve genişletmenize yardımcı olabilir.

Makalenin büyük bölümünde, herhangi bir parasal yatırım yapmadan (sermayesiz) internetten para kazanma yollarını öğreneceksiniz.

 İnternetten Para Kazanma Yolları

İnternette sadece haber ve eğlenceden daha fazlası var; para kazanmak ve finansal özgürlük elde etmek için fırsatlarla dolu bir deniz. Bunların çoğu özel yetenek gerektirmez ve zamanınızın ya da kaynaklarınızın çoğunu yemezler.

Ayrıca, bunların çoğu zaman taahhüdünden fazlasını gerektirmezken, diğerleri hem zaman hem de sermaye yatırımları gerektirir. İdeal olarak, internetten para kazanmak için bir fikre ne kadar zaman veya kaynak ayırırsanız, getiri oranı o kadar yüksek olur.

1- Youtube’dan Para Kazanma

İnternetten para kazanma yolları içinde en popüler olanı şüphesiz bir youtube kanalı açmak olabilir. Youtube üzerinden para kazanmanız için bir kanal açmanız gerekir.

Youtube kanalı açmak tamamen ücretsiz ve kolay bir işlemdir. Üye olduktan sonra isteğinize göre videoları kanalınıza yükleyebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken farklı içerikler üretmektir.

İçerik üretme konusunda iyiyim ve başarılı olabilirim diyorsanız siteye üye olup bir kanal açabilirsiniz. Bu kanal içerisinde istediğiniz gibi içerik üretmeniz mümkündür.

Açtığınız kanaldaki içerikler dikkat çeker ve belirli bir izlenme üzerine geçerseniz Youtube size her 1000 izlenme için para verecektir.

2- Makale Yazarak Para Kazanmak

Tüm online işletmeler içeriğe ihtiyaç duyar. Yazma konusunda iyiyseniz, neden bu beceriyi internetten para kazanmak için kullanmıyorsunuz?

Yazmaya başlamak için gramer ve Türkçe üzerinde mükemmel bir hakimiyete ihtiyacın olduğunu düşünüyor olabilirsin. Size Türkçe’de hiçbir zaman iyi olmadığımı söyleyeyim ama bugün işlerimin çoğu yazma becerilerime dayanıyor.

Blogum için yazmaya başladım ve kelimelerle bir bağlantı kurdum. Yazar olacağımı hiç düşünmemiştim.

Yazmayı seviyorsanız, siz de başlayabilirsiniz. İyi makaleler yazmayı öğrenmenize yardımcı olabilecek birçok kurs var.

İnanın bana, iyi yazarlar arayan ve iyi yazan yazarları işe almak için can atan birçok şirket var. Yazmada iyiyseniz, yazma becerileriniz para kazanmanıza yardımcı olabilir.

4- Blogdan Para Kazanmak

2011 yılında iki girişimde başarısız olduktan sonra blog yazmaya başladım ve ilk yıl blogdan para kazanamadım. Ancak ikinci yıldan itibaren blogdan para kazanmaya başladım.

O andan itibaren, blogumdan sürekli olarak pasif olarak para kazandım. İlgi alanınızın konusuna odaklanan bir blog açabilir ve uzun vadede internetten para kazanabilirsiniz.

5- Facebook’tan Para Kazanma

Facebook grupları takipçi büyütmek ve etkileşim kurmak için harika bir yoldur.

Kendi FB grubunuzu oluşturarak Facebook’tan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Başlamak için, kaliteli içerikle hizmet verecek bir topluluk oluşturmanız gerekir.

Özgünlük burada anahtardır ve grubunuzu pazarlama amacıyla oluştururken grubun adı, gönderilerinizin kalitesi ve sıklığı, katılım kuralları gibi her yönü göz önünde bulundurmalısınız.

Kendinizi bir otorite olarak konumlandırdığınızda, izleyicileriniz size dikkat edecek ve sizden satın alacaktır.

6- Instagram’dan Para Kazanma

Instagram’dan para kazanmak için bir influencer olmak gerekir. İnfluencer pazarlamasını kullanarak yüzbinlerce dolar kazanan birkaç Instagram influencerı var.

Örneğin, bir kadın moda meraklısıysanız ve elbiselerinizi, aksesuarlarınızı ve makyaj fikirlerinizi Instagram’da yayınlıyorsanız, Instagram’da etkili olabilirsiniz.

Para kazanmak için çok sayıda ilgi çekici takipçinizin olması gerekir.

Optimum sayıda takipçiniz olduğunda, herhangi bir moda markası veya giyim grubu, ürünlerinin tanıtımı için size yaklaşabilir. Bu şirketler, markalarını tanıtmak için ciddi miktarda para ödüyorlar.

Instagram üzerinden para kazanmak için önce etkileşim kurmaya odaklanmalısınız, böylece gönderilerinize daha fazla beğeni ve yorum alabilirsiniz.

Marka tanıtımını belirtmeden önce en az 10 ila 20 bin takipçiden oluşan bir takipçi tabanı oluşturmanızı öneririm.

Diğer hesaplardan takipçi satın almak, doğal olmayacakları kadar pek yardımcı olmayacağından, burada özgünlük ve dürüstlük çok önemlidir. Organik olarak bir takipçi tabanı oluşturmaya odaklanmalısınız.

7- Tik Tok Videoları İle Para Kazanmak

Tik Tok son zamanların en popüler uygulamalarından biri diyebiliriz. Bu sayede para kazanmanız da mümkün. Sadece tik tok videoları izleyerek başka kullanıcılara para kazandırmak yerine siz de para kazanabilirsiniz.

Tik Tok için içerik ürettiğiniz ve çok takipçiye ulaştığınız zaman site size belirli ücretler vermektedir. Bu sayede internetten para kazanabilirsiniz. Aynı zamanda popüler olabilir ve takipçi sayınız çok olduğu için diğer sosyal medya hesaplarından da para kazanabilirsiniz.

8- Anket Doldurarak Para Kazanma

İnternetten para kazanma yolları farklı şekillerde karşımıza çıkar. Bunlardan biri internet üzerinden anket doldurma işlemi yaparak para kazanmaktır. Anket doldurma işlemi hem kolay hem de çok zaman istemeyen bir işlemdir. Böylelikle kolayca internetten para kazanabilirsiniz.

Anket doldurarak para kazanma işlemi hem popüler hem de hızlı bir yoldur. Kısa süre kazanç sağlamak için para kazandıran anket sitelerine kayıt olabilirsiniz. Anket doldurarak para kazanmanız için yapmanız gereken yalnızca anket sitelerine üye olmak.

Anket doldurarak para kazanacağınız sitelere üye olduktan sonra çeşitli anketler doldurmanız istenir. Bu anketleri doldurarak para kazanabilirsiniz.

Anket doldurma işleminden para kazanmanızın sebebi büyük şirketlerin kullanıcı memnuniyetini büyük çaplarda ölçmek istemelerinden kaynaklanır. Tüm insanlara tek tek anket gönderme ya da sokakta anket yaparak büyük sonuçlara ulaşma şansları yoktur.

9- Stok Fotoğraflar Satarak Para Kazanmak

İster yeni bir gelir akışı arayan profesyonel bir fotoğrafçı olun, ister ek gelir arayan bir hobi fotoğrafçısı olun, internetten para kazanmak için stok fotoğraf sitelerinde fotoğraf satmaya başlayabilirsiniz.

Büyük şirketler, küçük ve orta ölçekli işletmelerden blog yazarlarına, grafik tasarımcılara, pazarlamacılara ve yayıncılara kadar herkes düzenli olarak online fotoğraf satın alır ve kullanır.

Çeşitli beceri seviyelerine sahip fotoğrafçılar, çalışmaları için yüksek talep görüyor ancak stok fotoğrafçılığın size tam zamanlı bir gelir sağlaması pek olası değil.

Ancak,çok fazla zamanınızı harcamadan ekipmanınızın maliyetini karşılamak için fazladan para kazanmanın harika bir yolu olabilir.

Ne yazık ki, daha fazla fotoğraf yüklemeye devam etmediğiniz sürece gelirinizin arttığını göremezsiniz. Bunun nedeni, daha fazla insan stok sitelerine rakip fotoğrafları yükledikçe, satışlarınızın düştüğünü görmeye başlayacaksınız.

Dolayısıyla, gelirinizi korumak için rutin olarak daha yüksek kaliteli fotoğraflar yüklemeniz gerekecek.

10- Affiliate Marketing ile Para Kazanma

Affiliate, perakende satış mağazası işletmeye benzer. Amazon gibi popüler satıcılara kayıt olur, en sevdiğiniz ürünleri web sitenizde ve sosyal medyada iyi para kazanmak için tanıtırsınız.

CJ ve Clickbank gibi satış ortaklığı ağlarına bile katılabilirsiniz. En iyi yanı, satış ortaklığı pazarlamasının her türlü online işletmeye uygun olmasıdır ve bazı senaryolarda insanlar bir web sitesine bile sahip değildir.

Facebook gruplarında, diğer sosyal ağlarda foveya rumlarda satış ortaklığı bağlantılarını tanıtmaya başlayabilir ve LinkedIn, Quora ve Medium’da ürün incelemeleri yazabilirsiniz.

11- E-kitap Yazın veya Online Kurs Oluşturun

Bugün, yaşamın her kesiminden ve dünyanın her köşesinden insanlar her zaman yeni beceriler kazanmak istiyorlar. İngilizce, web sitesi tasarımı veya internet güvenliği gibi bir alanda uzman mısınız?

Bu beceriyi ve zaman içinde toplanan deneyimi daha fazla insana aktarmayı ve bunun için ödeme almayı düşünün.

E-kitap yazma veya online kurs hakkında en ilginç şeylerden biri, her iki gelir akışından ne kadar kazanabileceğinizin bir sınırı olmamasıdır. Ayrıca, kitaptan veya online kurstan ne kadar süre kazanabileceğiniz konusunda bir zaman sınırı yoktur.

Yayınlanmış materyallerden ve videolardan gelen geleneksel gelir gibi, kuşaksal bir gelir akışı da oluşturabilirsiniz. Ayrıca, internetten para kazanma potansiyelinizi etkili bir şekilde genişleterek, mümkün olduğunca çok sayıda e-kitap veya öğretici video oluşturma seçeneğiniz vardır.

Ne kadar kazanabilirim? Bunun üst sınırı yoktur. E-kitap büyüleyiciyse ve pazarlama bölümünü iyi yaptıysanız, geri dönüşler daha fazla olacaktır.

12- Airbnb ile Para Kazanmak

Şimdiye kadar, muhtemelen yerel ve uluslararası turistlere evinizde ekstra bir oda kiralamanızı sağlayan online şirket Airbnb’yi zaten duymuşsunuzdur. Platform, kıyı kentlerinde ve dünyanın diğer sık bölgelerinde yaşayan bireyler için en uygun olanıdır.

En iyi yanı, sizin tarafınızdan herhangi bir ek yatırım veya girdi gerektirmez ve sadece odaları temiz tutmak zorundasınız. Burada ne kadar kazanacağınız tamamen rezervasyonların sıklığı, mevcut oda sayısı ve ayarladığınız konaklama ücreti gibi bir dizi faktöre bağlıdır.

Ayrıca, gezginler için daha fazla alan sunarak burada ne kadar kazanacağınızı da en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Örneğin, tatile çıkıyorsanız, tüm evi kiralamayı düşünebilirsiniz.

Ne kadar kazanabilirim? Airbnb, platformlarında reklamı yapılan odalar için standart bir ücret almaz. Oda veya tüm ev için kendi fiyatlarınızı belirlersiniz.

13- Etsy’de El  İşlerinizi Satın

Yaratıcılık ve tasarım söz konusu olduğunda kendinizi nispeten kurnaz ve son derece yetenekli buluyor musunuz? Takı, mobilya, çocuk oyuncakları ve farklı aksesuarlardan farklı nesneler tasarlamak ve hazırlamak için ellerinizi çalıştırabilir ve online olarak satabilirsiniz.

El işlerinizi popülerleştirebileceğiniz veya özel el sanatları için sipariş alabileceğiniz Etsy gibi el sanatları web siteleriyle bir online mağaza açarak başlayın. Platformda önemli satışlar yapmanın hilesi, son derece benzersiz el işi tasarımlar sunmaktır.

Ne kadar kazanabilirim? Üst sınır yoktur, ne kadar fazla müşteriniz olursa o kadar çok kazanırsınız.

14- Twitch TV Üzerinden Para Kazanmak

Twitch, kanallar üzerinden para kazanmanızı sağlayacak bir paylaşım platformudur. Burada video oyunları oynayabilir ve kullanıcılar tarafından bağış alabilirsiniz.

İhtiyacınız olan tek şey oyun videoları. Bunları kanalınızda yayınlayarak para kazanabilirsiniz. Aynı zamanda farklı içerikler üreterek daha çok takipçi toplayabilirsiniz.

15- Online Çeviri Yapmak

Yabancı dil bilmek her zaman avantajlıdır. Yabancı dil bilme farkınız ile internet üzerinden para kazanabilirsiniz. Para kazanmanız için online çeviri yaparak para kazanacağınız bir siteye üye olabilir ve size gelen siparişleri çevirebilirsiniz.

16- Forum Açarak Para Kazanmak

Forum açarak internet üzerinden para kazanabilirsiniz. Kendinize ait bir forum açmanız ve içeriğinin tutması durumunda büyük paralar kazanabilirsiniz. Aynı zamanda forumunuz çok tıklandığı için markalarla anlaşabilir ve sponsorlar üzerinden de para kazanabilirsiniz.

17- Twitter’dan Para Kazanmak

Twitter, özellikle orta yaş grubunun en sık tercih ettiği sosyal paylaşım sitelerinden biridir. Bu site içerinde de kendinizi göstermeniz ve popüler olmanız durumunda para kazanabilirsiniz.

Twitter’da para kazanmanız için siteye üye olarak çeşitli içerikler üretebilirsiniz. Twitter’da popüler bir hesabınız olduğu zaman sponsorlarla anlaşabilir ve büyük paralar kazanma şansını yakalayabilirsiniz.

18- Serbest Çalışmaya Başlayın

Hemen internetten para kazanmaya başlamanın en iyi yolu, zaten sahip olduğunuz beceriler için serbest hizmet sunmaya başlamaktır.

Çok sayıda serbest çalışma fırsatı vardır, yazma, kodlama, video oluşturma, yazılım geliştirme, grafik, logo tasarımı, web tasarımı ve pazarlama gibi işleri tercih edebilirsiniz.

Serbest meslek sahibi olarak başlamak için herhangi bir yatırıma ihtiyacınız yoktur. Online çalışma esnekliğiyle bir ücret karşılığında bir hizmet sunarsınız. Üst kazanç sınırı yoktur, tek ihtiyacınız olan şey taahhütlerinizi yerine getirmek için zaman.

Profilinizi SadeceON, Upwork, Fiver gibi platformlarda oluşturarak işverenin dikkatini çekin ve işe en uygun olarak kendinizi gösterin.

19- SEO Danışmanlığı

SEO’nun bir gecede öğrenebileceğiniz bir şey olmadığını söyleyeyim. SEO hakkında bilgi edinmek için çok fazla zaman ayırmalısınız, çünkü çeşitli yöntemler içerir.

SEO, her şeye uyan tek bir hizmet değildir, bir emlak web sitesi için işe yarayan şey, bir moda e-ticaret sitesinde mutlaka işe yaramayacaktır.

SEO danışmanlık işine doğru ilk adım, Arama Motoru Optimizasyonu hakkında bilgi sahibi olmaktır. Gerekli uzmanlığa sahip olduğunuzda, aşağıdaki gibi bir veya daha fazla alanda danışmanlık sağlayabilirsiniz;

 • Web sayfası optimizasyonu
 • Anahtar kelime araştırması ve analizi
 • Kapsamlı web sitesi denetimi
 • Google sıralama çalışması
 • Daha iyi dönüşümler için kullanıcı deneyimini arttırmak
 • Teknik SEO sorunlarını teşhis edin ve çözün
 • Yerel SEO ve Şema işaretlemesi
 • İçerik geliştirme
 • SEO stratejileri oluşturun
 • Site dışı SEO ve bağlantı kurma

20- Sosyal Medya Yönetimi

Birçok işletme sahibi, gerekli becerilere ve zamana sahip olmadıkları için sosyal medya hesaplarını yönetmekte zorlanıyor.

Bu platformlar konusunda bilgiliyseniz ve işletmelerin daha fazla takipçi, potansiyel müşteri çekmesine ve onları meşgul etmesine yardımcı olursanız online olarak iyi miktarda para kazanabilirsiniz.

Genel olarak, bir sosyal medya danışmanının ana hedefi, kaliteli içerik paylaşarak ve topluluk oluşturmak için takipçilerle sohbet ederek marka bilinirliği yaratmaktır.

İlgili çeşitli görevler şunlar olacaktır:

 • Sosyal medya marka stratejileri ve kampanyaları geliştirin ve uygulayın
 • Twitter, LinkedIn, Pinterest, YouTube, Instagram ve tabii ki Facebook dahil olmak üzere yeni ve mevcut sosyal ağlar oluşturun, sürdürün ve büyütün
 • Sosyal güncellemelerle uyumlu olması için şirket blogunu ve web sitesini yönetin
 • Web analitik araçlarını kullanarak sosyal medyadaki ilerlemeyi izleyin
 • Optimizasyon stratejilerini dahil edin, verileri analiz edin ve web trafiğini artırmanın en iyi yollarını araştırın
 • Etkileşimi artırın
 • Müşteri sorunlarını sosyal medya aracılığıyla çözün
 • Yeni medya platformlarını, trendleri ve sektör fırsatlarını araştırın

21- Danışmanlık Hizmeti Sağlayın

Başkalarının sorunlarını çözebilir misin? Birini motive etmek için oldukça gelişmiş becerilere sahip misiniz? Daha iyi bir iletişime hakim misiniz?

Cevabınız evet ise danışman olmalısınız. Herhangi bir beceride uzmansanız, danışmanlık yoluyla internetten para kazanabilirsiniz.

Becerilerinizi müşterilerinize vurgulamak için uzmanlık alanınıza odaklanan bir blog açabilirsiniz. Sağlık ve zindelik, tasarım, satış, pazarlama ve işe alma alanlarında çevrimiçi olarak sunulan çok sayıda danışmanlık fırsatı vardır.

22- Sanal Asistan

Sanal asistan, neredeyse herkesin yapabileceği bir iştir. Sanal asistan olarak, bir işletme veya ofis için çalışacak ve planlama, müşteri desteği ve yönetim gibi temel görevleri gerçekleştireceksiniz.

Saatte 5 ila 25 dolar kazanmayı bekleyebilirsiniz. İşleri FlexJobs veya Indeed gibi sitelerde bulabilirsiniz.

23- Metne dönüştürme

Ses veya video dosyalarının metne dönüştürülmesi, robotlar güvenilmez olduğu için insanlar tarafından yapılması gereken bir internetten para kazanma fırsatıdır.

Şirketler genellikle transkripsiyon işlerini dış kaynaklardan temin eder, çünkü ayrıntılara çok fazla dikkat gerektirirler ve zor olabilirler. Metne dönüştürerek makul bir saatlik ücret kazanma olasılığınız, ne kadar hızlı yazabileceğinize ve müşterinizin kim olduğuna bağlıdır.

Kazanma potansiyeliniz zamanla artacaktır, ancak bu yine de çok kazançlı bir uzaktan iş değildir.

24- Bir e-ticaret mağazası başlatın

Bir e-ticaret mağazası açmak için özel becerilere ihtiyacınız yoktur ve sayısız e-ticaret sitesi şablonları bulabilirsiniz. Özellikle başkalarının ürünlerini tanıtmayı planlıyorsanız, başlangıç sermayesine de ihtiyacınız yoktur. Bununla ilgili en iyi şey, neredeyse bir bilgisayara ve internete erişimi olan herkesin bir e-ticaret hizmetinden veya başka bir hizmetten faydalanabilmesidir.

Ayrıca, açabileceğiniz e-ticaret mağazalarının sayısı veya ne kadar komisyon kazanabileceğiniz konusunda bir sınırlama olmaması, e-ticareti en ölçeklenebilir internetten para kazanma yolları arasına sokuyor.

Ne kadar kazanabilirim? E-Ticaret ile ne kadar kazandığınız, yaptığınız satışların miktarına veya web siteniz üzerinden yapılan satışlara bağlıdır. Kazanabileceğiniz miktar için tavan yoktur.

25- Mikro Görevleri Tamamlayın

Mikro görevleri tamamlamak, kolay erişilebilir olan bir internetten para kazanma yoludur. Bilgisayarı ve bazı temel becerileri olan hemen hemen herkes bu işi yapabilir.

Mikro görev, bir işçinin bir şirket için tamamladığı küçük bir görevdir. Tipik işler arasında fotoğraf etiketleme ve altyazı ekleme, anketler, anahtar kelime aramaları, veri girişi ve kısa düzenleme bulunur.

Çok kazançlı olmasa da, mikro görevler inanılmaz derecede esnektir ve bunları dünyanın her yerinden tamamlayabilirsiniz.

Biraz fazladan para kazanmak istiyorsanız veya uzun vadeli bir çözümden ziyade geçici bir yarı zamanlı bir iş istiyorsanız, bu dikkate değer olabilir.

En popüler web sitelerinden biri, Amazon tarafından mikro görevleri tamamlamak isteyen bağımsız yükleniciler için başlatılan bir site olan Mechanical Turk (MTurk olarak da bilinir).

Bazı mikro işler birkaç dakika sürer; diğerleri sonsuza kadar sürer. Bazıları sıfır nitelik gerektirirken, diğerleri daha özel beceriler ve hatta bir lisans derecesi gerektirir.

Ortalama saatlik ücret saatte sadece yaklaşık 2 dolar olmasına rağmen, seçtiğiniz iş konusunda seçici davranarak ve en çok ödeyen işleri hızlıca yakalayarak saatte 10 dolara kadar kazanmak mümkündür.

Diğer bir seçenek ise MTurk gibi çalışan Clickworker. Diğer hesaplara göre, adımınızı attığınızda saatte 10 dolara kadar teklif bulmak mümkündür, ancak oraya ulaşmak biraz pratik gerektirebilir.

Son olarak, The Smart Crowd, ‘dünyanın en büyük evde iş sağlayıcısı’ olduğunu iddia ediyor. Neredeyse tamamen veri girişine odaklanır. Ücretin saatte 5 ila 6 dolar arasında olması bekleniyor.

Ancak, her türden rastgele görevi tamamlamak yerine belirli bir alanda uzmanlaşırsanız, daha önemli miktarda para kazanmak mümkündür.

Sonuç

Seçtiğiniz internettem para kazanma yolları, becerilerinize ve ne kadar para kazanmak istediğinize bağlı olmalıdır.

Maliyeti ne olursa olsun olabildiğince çabuk para kazanmanız mı gerekiyor? Veya uzun sürecek olsa bile gelecekte güçlü bir pasif gelir akışıyla sonuçlanabilecek bir şey inşa etmeyi göze alabilir misiniz?

Online bir işi bir amaç olarak mı, yoksa geçici bir heves olarak mı görüyor sunuz? Yoksa yeni bir yaşam tarzı mı inşa etmek istiyorsunuz? Birden fazla internetten para kazanma fikrini birleştirmeye istekli misiniz?

Bunlar, düşük ödüllü / az çabalı işler ile yüksek ödüllü / yüksek çaba gerektiren işler arasında seçim yaparken dikkate alınması gereken temel sorulardır.

Ancak, internetten para kazanma fikirlerinin dolandırıcılık olmadığından emin olabilirsiniz. Çok az çabayla veya hiç çaba harcamadan yüksek bir ödül sunan herhangi bir şeyden şüphelenmelisiniz. Bugün para harcamadan başlayabileceğiniz çok sayıda yasal çevrimiçi iş var.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir