"Enter"a basıp içeriğe geçin

İnternetten Para Kazanmanın En İyi Yolları (Yatırımsız)

4,5 milyardan fazla aktif internet kullanıcısı ve çevrimiçi olan işletmelerle internet, büyük bir yatırım yapmadan bile internetten para kazanmak için muazzam fırsatlar sunuyor.

Blog yazmaya, internetten para kazanmak ile ilgili denemeler yapmak için başladım, ancak bundan daha fazla odaklandığım şey öğrenmekti.

Kendi deneyimlerim, herhangi bir işte iyi olmak için örgün eğitimin gerekli olmadığını gösteriyor. Ama önce şunu anlayalım, internetten para kazanmak için becerilere sahip olmanız veya yeni beceriler öğrenmeye yatırım yapmaya hazır olmanız gerekir.

İnternetten para kazanmak için çok büyük bir potansiyel olduğu şüphesizdir, ancak bu potansiyeli kullanmak için zaman ve para şeklinde biraz yatırım yapmanız gerekir.

Gerekli becerileri öğrenmek için yapılan küçük bir yatırım, işi sorunsuz bir şekilde oluşturmanıza ve genişletmenize yardımcı olabilir.

Makalenin ilk bölümünde, herhangi bir parasal yatırım yapmadan internetten para kazanma yollarını öğreneceksiniz.

İkinci bölümde, daha iyi çevrimiçi kazanç potansiyeli hakkında bilgi edineceksiniz, ancak bu girişimleri başlatmak için biraz başlangıç yatırımı gerektirecektir.

Yatırım Yapmadan İnternetten Para Kazanmanın En İyi Yolları

# 1. Serbest Çalışmaya Başlayın

Hemen internetten para kazanmaya başlamanın en iyi yolu, zaten sahip olduğunuz beceriler için serbest hizmet sunmaya başlamaktır.

Çok sayıda serbest çalışma fırsatı vardır, yazma, kodlama, video oluşturma, yazılım geliştirme, grafik, logo tasarımı, web tasarımı ve pazarlama gibi işleri tercih edebilirsiniz.

Serbest meslek sahibi olarak başlamak için herhangi bir yatırıma ihtiyacınız yoktur . Çevrimiçi çalışma esnekliğiyle bir ücret karşılığında bir hizmet sunarsınız. Üst kazanç sınırı yoktur, tek ihtiyacınız olan şey taahhütlerinizi yerine getirmek için zaman.

Profilinizi SadeceON, Upwork, Fiver gibi platformlarda oluşturarak işverenin dikkatini çekin ve işe en uygun olarak kendinizi gösterin.

# 2. İçerik Yazarı Olun

İster çevrimiçi ister çevrimdışı olsun tüm işletmeler içeriğe ihtiyaç duyar. Yazma konusunda iyiyseniz, neden bu beceriyi internetten para kazanmak için kullanmıyorsunuz?

Yazmaya başlamak için gramer ve Türkçe üzerinde mükemmel bir hakimiyete ihtiyacın olduğunu düşünüyor olabilirsin. Size Türkçe’de hiçbir zaman iyi olmadığımı söyleyeyim ama bugün işlerimin çoğu yazma becerilerime dayanıyor.

Blogum için yazmaya başladım ve kelimelerle bir bağlantı buldum. Yazar olacağımı hiç düşünmemiştim.

Yazmayı seviyorsanız, siz de başlayabilirsiniz. İyi kopyalar yazmayı öğrenmenize yardımcı olabilecek birçok kurs var.

İnanın bana, iyi yazarlar arayan ve iyi yazan yazarları işe almak için can atan birçok şirket var. Yazmada iyiyseniz, yazma becerileriniz para kazanmanıza yardımcı olabilir.

# 3. Youtube Kanalını Açın

Youtube üzerinden para kazanmak, 4000 saat izleme süresi ve en az 1000 abone gerektirdiğinden kolay bir seçenek değildir. Sadece ilgi çekici içeriğe sahip kaliteli videolar kaydedip yükleyebiliyorsanız mümkündür.

Komik, ilginç ve eğlenceli videolar yapan veya öğrenciler, anneler, ev hanımları ve teknoloji meraklıları gibi niş bir kitle için son derece yararlı videolar hazırlayabilen insanlar başarılı Youtube kanalları yapabilir.

# 4. SEO Danışmanlığı

SEO’nun bir gecede öğrenebileceğiniz bir şey olmadığını söyleyeyim. SEO hakkında bilgi edinmek için çok fazla zaman ayırmalısınız çünkü çeşitli yöntemler içerir.

SEO, her şeye uyan tek bir hizmet değildir, bir emlak web sitesi için işe yarayan şey, bir moda e-ticaret sitesinde mutlaka işe yaramayacaktır.

SEO danışmanlık işine doğru ilk adım, Arama Motoru Optimizasyonu hakkında bilgi sahibi olmaktır. Gerekli uzmanlığa sahip olduğunuzda, aşağıdaki gibi bir veya daha fazla alanda danışmanlık sağlayabilirsiniz;

 • Web sayfası optimizasyonu
 • Anahtar kelime araştırması ve analizi
 • Kapsamlı web sitesi denetimi
 • Google sıralama çalışması
 • Daha iyi dönüşümler için kullanıcı deneyimini arttırmak
 • Teknik SEO sorunlarını teşhis edin ve çözün
 • Yerel SEO ve Şema işaretlemesi
 • İçerik geliştirme
 • SEO stratejileri oluşturun
 • Site dışı SEO ve bağlantı kurma

# 5. Sosyal Medya Yönetimi

Birçok işletme sahibi, gerekli becerilere ve zamana sahip olmadıkları için sosyal medya hesaplarını yönetmekte zorlanıyor.

Bu platformlar konusunda bilgiliyseniz ve işletmelerin daha fazla takipçi, potansiyel müşteri çekmesine ve onları meşgul etmesine yardımcı olursanız online olarak iyi miktarda para kazanabilirsiniz.

Genel olarak, bir sosyal medya danışmanının ana hedefi, kaliteli içerik paylaşarak ve topluluk oluşturmak için takipçilerle sohbet ederek marka bilinirliği yaratmaktır.

İlgili çeşitli görevler şunlar olacaktır:

 • Sosyal medya marka stratejileri ve kampanyaları geliştirin ve uygulayın
 • Twitter, LinkedIn, Pinterest, YouTube, Instagram ve tabii ki Facebook dahil olmak üzere yeni ve mevcut sosyal ağlar oluşturun, sürdürün ve büyütün
 • Sosyal güncellemelerle uyumlu olması için şirket blogunu ve web sitesini yönetin
 • Web analitik araçlarını kullanarak sosyal medyadaki ilerlemeyi izleyin
 • Optimizasyon stratejilerini dahil edin, verileri analiz edin ve web trafiğini artırmanın en iyi yollarını araştırın
 • Etkileşimi artırın
 • Müşteri sorunlarını sosyal medya aracılığıyla çözün
 • Yeni medya platformlarını, trendleri ve sektör fırsatlarını araştırın

# 6. Facebook’tan Para Kazanın

Facebook grupları takipçi büyütmek ve etkileşim kurmak için harika bir yoldur.

Kendi FB grubunuzu oluşturarak Facebook’tan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Başlamak için, kaliteli içerikle hizmet verecek bir topluluk oluşturmanız gerekir.

Özgünlük burada anahtardır ve grubunuzu pazarlama amacıyla oluştururken grubun adı, gönderilerinizin kalitesi ve sıklığı, katılım kuralları gibi her yönü göz önünde bulundurmalısınız.

Kendinizi bir otorite olarak konumlandırdığınızda, izleyicileriniz size dikkat edecek ve sizden satın alacaktır.

# 7. Instagram’dan Para Kazanın

Instagram’dan para kazanmak için bir etki unsuru olmak gerekir. Etkileyici pazarlamasını kullanarak yüzlerce dolar kazanan birkaç Instagram influencerı var.

Örneğin, bir kadın moda meraklısıysanız ve elbiselerinizi, aksesuarlarınızı ve makyaj fikirlerinizi Instagram’da yayınlıyorsanız, Instagram’da etkili olabilirsiniz.

Para kazanmak için çok sayıda ilgi çekici takipçinizin olması gerekir.

Optimum sayıda takipçiniz olduğunda, herhangi bir moda markası veya giyim grubu, ürünlerinin tanıtımı için size yaklaşabilir. Bu şirketler, markalarını tanıtmak için ciddi miktarda para ödüyorlar.

Instagram üzerinden para kazanmak için önce etkileşim kurmaya odaklanmalısınız, böylece gönderilerinize daha fazla beğeni ve yorum alabilirsiniz.

Marka tanıtımını belirtmeden önce en az 10 ila 20 bin takipçiden oluşan bir takipçi tabanı oluşturmanızı öneririm.

Diğer hesaplardan takipçi satın almak, doğal olmayacakları kadar pek yardımcı olmayacağından, burada özgünlük ve dürüstlük çok önemlidir. Organik olarak bir takipçi tabanı oluşturmaya odaklanmalısınız.

# 8. Danışmanlık Hizmeti Sağlayın

Başkalarının sorunlarını çözebilir misin? Birini motive etmek için oldukça gelişmiş becerilere sahip misiniz? Daha iyi bir iletişime hakim misiniz?

Cevabınız evet ise danışman olmalısınız. Herhangi bir beceride uzmansanız, danışmanlık yoluyla internetten para kazanabilirsiniz.

Becerilerinizi müşterilerinize vurgulamak için uzmanlık alanınıza odaklanan bir blog açabilirsiniz. Sağlık ve zindelik, tasarım, satış, pazarlama ve işe alma alanlarında çevrimiçi olarak sunulan çok sayıda danışmanlık fırsatı vardır.

# 9. Çevrimiçi Eğitimi Başlat

Çevrimiçi bir öğretmen olmak, belirli bir mesleğe veya dereceye sahip olmanızı gerektirmez, piyano dersleri gibi geleneksel olmayanları bile çok çeşitli konuları ve kursları öğretebilirsiniz.

Her şeyden önce, zaman ve konum esnekliğine sahipsiniz. Çalışma saatlerinizi sabah veya akşam seçmekte özgürsünüz ve çalışma saatlerinin sayısını seçebilirsiniz.

Sadece bir dizüstü bilgisayar ve sabit bir internet bağlantısının yardımıyla her yerden ve her zaman öğretebilirsiniz.

Coğrafi sınır yoktur. Farklı yerlerden ve ülkelerden gelen öğrencilere evinizden ders verebilir ve internetten para kazanabilirsiniz.

Çevrimiçi öğretim, normalde bir yerden başka bir yere seyahat ederken harcadığınız zaman, enerji ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. Öğretmeye ne kadar çok zaman ayırırsan, o kadar çok para kazanabilirsin.

# 10. Stok Fotoğrafları Sat

İster yeni bir gelir akışı arayan profesyonel bir fotoğrafçı olun, ister yan gelir arayan bir hobi fotoğrafçısı olun, internetten para kazanmak için stok fotoğraf web sitelerinde fotoğraf satmaya başlayabilirsiniz.

Büyük şirketler, küçük ve orta ölçekli işletmelerden blog yazarlarına, grafik tasarımcılara, pazarlamacılara ve yayıncılara kadar herkes düzenli olarak çevrimiçi fotoğraf satın alır ve kullanır.

Çeşitli beceri seviyelerine sahip fotoğrafçılar, çalışmaları için yüksek talep görüyor ancak stok fotoğrafçılığın size tam zamanlı bir gelir sağlaması pek olası değil.

Ancak, çok fazla zamanınızı harcamadan ekipmanınızın maliyetini karşılamak için fazladan para kazanmanın harika bir yolu olabilir.

Ne yazık ki, daha fazla fotoğraf yüklemeye devam etmediğiniz sürece gelirinizin arttığını göremezsiniz. Bunun nedeni, daha fazla insan stok sitelerine rakip fotoğrafları yükledikçe, satışlarınızın düştüğünü görmeye başlayacaksınız.

Dolayısıyla, gelirinizi korumak için rutin olarak daha yüksek kaliteli fotoğraflar yüklemeniz gerekecek.

Küçük Bir Yatırımla İnternetten Para Kazanmanın En İyi Yolları

# 11. Blog açın

2011 yılında iki girişimde başarısız olduktan sonra blog yazmaya başladım ve ilk yıl blogumdan para kazanamadım. Ancak ikinci yıldan itibaren blogdan para kazanmaya başladım.

O andan itibaren, blogumdan sürekli olarak pasif olarak çevrimiçi para kazandım. İlgi alanınızın konusuna odaklanan bir blog açabilir ve uzun vadede ondan para kazanabilirsiniz.

# 12. Affiliate Marketing ile Para Kazanın

Affiliate, perakende satış mağazası işletmeye benzer. Amazon gibi popüler satıcılara kayıt olur, en sevdiğiniz ürünleri web sitenizde ve sosyal medyada iyi para kazanmak için tanıtırsınız.

CJ ve Clickbank gibi satış ortaklığı ağlarına bile katılabilirsiniz. En iyi yanı, satış ortaklığı pazarlamasının her türlü çevrimiçi işletmeye uygun olabilmesidir, bazı senaryolarda insanlar bir web sitesine bile sahip değildir.

Facebook gruplarında, çevrimiçi forumlarda satış ortaklığı bağlantılarını tanıtmaya başlayabilir ve LinkedIn, Quora ve Medium’da ürün incelemeleri yazabilirsiniz.

# 13. Sanal Asistan

Sanal asistan, neredeyse herkesin yapabileceği bir iştir. Sanal asistan olarak, bir işletme veya ofis için çalışacak ve planlama, müşteri desteği ve yönetim gibi temel görevleri gerçekleştireceksiniz.

Saatte 15 ila 25 dolar kazanmayı bekleyebilirsiniz. İşleri FlexJobs veya Indeed gibi sitelerde bulabilirsiniz.

# 14. Metne dönüştürme

Ses veya video dosyalarının metne dönüştürülmesi, robotlar güvenilmez olduğu için insanlar tarafından yapılması gereken bir internetten para kazanma fırsatıdır.

Şirketler genellikle transkripsiyon işlerini dış kaynaklardan temin eder, çünkü ayrıntılara çok fazla dikkat gerektirirler ve zor olabilirler. Metne dönüştürerek makul bir saatlik ücret kazanma olasılığınız, ne kadar hızlı yazabileceğinize ve müşterinizin kim olduğuna bağlıdır.

Kazanma potansiyeliniz zamanla artacaktır, ancak bu yine de çok kazançlı bir uzaktan iş değildir.

# 15. Mikro Görevleri Tamamlayın

Mikro görevleri tamamlamak, kolay erişilebilir olan bir internetten para kazanma yoludur. Bilgisayarı ve bazı temel becerileri olan hemen hemen herkes bu işi yapabilir.

Mikro görev, bir işçinin bir şirket için tamamladığı küçük bir görevdir. Tipik işler arasında fotoğraf etiketleme ve altyazı ekleme, anketler, anahtar kelime aramaları, veri girişi ve kısa düzenleme bulunur.

Çok kazançlı olmasa da, mikro görevler inanılmaz derecede esnektir ve bunları dünyanın her yerinden tamamlayabilirsiniz.

Biraz fazladan para kazanmak istiyorsanız veya uzun vadeli bir çözümden ziyade geçici bir yarı zamanlı bir iş istiyorsanız, bu dikkate değer olabilir.

En popüler web sitelerinden biri, Amazon tarafından mikro görevleri tamamlamak isteyen bağımsız yükleniciler için başlatılan bir site olan Mechanical Turk (MTurk olarak da bilinir).

Bazı mikro işler birkaç dakika sürer; diğerleri sonsuza kadar sürer. Bazıları sıfır nitelik gerektirirken, diğerleri daha özel beceriler ve hatta bir lisans derecesi gerektirir. Ortalama saatlik ücret saatte sadece yaklaşık 2 dolar olmasına rağmen, seçtiğiniz iş konusunda seçici davranarak ve en çok ödeyen işleri hızlıca yakalayarak saatte 10 dolara kadar kazanmak mümkündür.

Diğer bir seçenek ise MTurk gibi çalışan Clickworker. Diğer hesaplara göre, adımınızı attığınızda saatte 20 dolara kadar teklif bulmak mümkündür, ancak oraya ulaşmak biraz pratik gerektirebilir.

Son olarak, The Smart Crowd, ‘dünyanın en büyük evde iş sağlayıcısı’ olduğunu iddia ediyor. Neredeyse tamamen veri girişine odaklanır. Ücretin saatte 5 ila 6 dolar arasında olması bekleniyor.

Ancak, her türden rastgele görevi tamamlamak yerine belirli bir alanda uzmanlaşırsanız, daha önemli miktarda para kazanmak mümkündür.

Sonuç

Seçtiğiniz internettem para kazanma yolları, becerilerinize ve ne kadar para kazanmak istediğinize bağlı olmalıdır.

Maliyeti ne olursa olsun olabildiğince çabuk para kazanmanız mı gerekiyor? Veya uzun sürecek olsa bile gelecekte güçlü bir pasif gelir akışıyla sonuçlanabilecek bir şey inşa etmeyi göze alabilir misiniz?

Online bir işi bir amaç olarak mı, yoksa geçici bir heves olarak mı görüyor sunuz? Yoksa yeni bir yaşam tarzı mı inşa etmek istiyorsunuz? Birden fazla internetten para kazanma fikrini birleştirmeye istekli misiniz?

Bunlar, düşük ödüllü / az çabalı işler ile yüksek ödüllü / yüksek çaba gerektiren işler arasında seçim yaparken dikkate alınması gereken temel sorulardır.

Ancak, internetten para kazanma fikirlerinin dolandırıcılık olmadığından emin olabilirsiniz. Çok az çabayla veya hiç çaba harcamadan yüksek bir ödül sunan herhangi bir şeyden şüphelenmelisiniz. Bugün para harcamadan başlayabileceğiniz çok sayıda yasal çevrimiçi iş var.

 

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir