"Enter"a basıp içeriğe geçin

Fotoğraf Satarak Para Kazanmak – En İyi Stok Fotoğraf Siteleri

Bir fotoğrafçıysanız, fotoğraflarınızı internetten satmayı birden çok kez düşünmüş olabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı para karşılığında satmak, pasif gelirin en etkili yöntemlerinden biri olabilir; bu, fotoğraflarınızı bir stok fotoğraf sitesinde yayınlayabileceğiniz, lisansını satabileceğiniz ve fotoğraflarınızdan defalarca para kazanabileceğiniz anlamına gelir.

İnternet, fotoğrafları satmayı daha kolay hale getirdi ve uygun fotoğrafçılık tekniklerine ve ekipmanına sahipseniz, fotoğraflarınızdan önemli bir gelir elde edebilirsiniz.

Fotoğraflarınızı internette satmanın birçok yolu vardır; İster fotoğraf albümleri, baskılar, isterse stok fotoğraflar olsun, çok çeşitli seçeneklerle içeriğinizden para kazanabilirsiniz.

Bununla birlikte, fotoğrafları çevrimiçi olarak başarılı bir şekilde satmaya başlamak için önce yapmanız gereken bazı adımlar vardır. Merak etmeyin, yapması çok kolay ve bu adımları doğru takip ederseniz, fotoğraflarınızla hemen para kazanabilirsiniz.

Nişinizi Bulun ve Kitlenizi Oluşturun

Nişinizi bulmak, fotoğraflarınızın hangi tarzı ve temayı takip ettiğini bilmekten ibarettir. Şehirlerin, köpeklerin veya yemeklerin fotoğraflarını çekerken çok fazla yeteneğiniz olabilir, bu yüzden yapmanız gereken ilk şey hangi temaların izleyicileriniz arasında popüler olduğunu bulmaktır.

Ayrıca, bazı anahtar kelime araştırmaları yaparak insanların internette ne aradıklarını öğrenebilir ve bunu, fotoğrafları kolayca satmak için kullanabilirsiniz.

İlgi alanlarının ne olduğunu öğrenmek için hedef kitlenizi araştırmanız gerektiğini unutmayın, böylece beğenebilecekleri fotoğrafları satabilirsiniz.

Instagram ve Tumblr, görsel sosyal medya olarak çalıştıkları için fotoğraflarınızın reklamını yapmak için mükemmel sitelerdir. Ayrıca, fotoğraflarınızı başka yerlerde de olabildiğince hızlı ve kolay bir şekilde paylaşabilmek için tüm hesaplarınızı bağlayabilirsiniz.

Örneğin, fotoğraf satmak istiyorsam ama nereden başlayacağımı bilmiyorsam, yapabileceğim en iyi şey bir Instagram veya Tumblr hesabı açmaktır. İzleyicilerimi orada oluşturabilir, ilgi alanlarının ne olduğunu bilir ve ardından bu bilgileri fotoğraflarımı diğer fotoğrafçılık sitelerinde tanıtmak için kullanabilirim.

Fotoğraflarınız için Gelir Kaynakları Bulun

Bu adım çok önemlidir çünkü gelirinizin kaynağını bulmakla ilgilidir ve bu, internette satmak için kullandığınız fotoğraf türlerine bağlı olabilir.

Para kazanmak için kullanabileceğiniz birçok stok fotoğraf sitesi var; her türden resim her zaman yüksek talep görüyor ve size fotoğraflarınızı internette satmanın en iyi yollarından bazılarını göstereceğim.

1. Kendi Fotoğrafçılık Web Siteni Oluştur

Bu, internetten fotoğraf satmanın ve onları nasıl satacağınız konusunda olabildiğince fazla kontrole sahip olmanın en iyi yoludur. Bir web sitesi oluşturduktan sonra en iyi işlerinizi sergilediğiniz portföyünüzü oluşturabileceğiniz gibi ilgilenenler için ödeme seçenekleri de dahil edebilirsiniz.

Web sitenize sahip olmanın en dikkat çekici faydaları şunlardır:

Sitenizin ve fotoğraflarınızın tam kontrolü sizdedir.
Fotoğraflarınızı satarken hüküm ve koşullarınızı uygulayabilirsiniz.
Kazancın %100’ünü siz alırsınız.

2. Fotoğraf Baskılı Ürünler Satın

İnsanlar güzel tişörtler, kahve fincanları, çantalar ve diğer birçok nesneyi sever. Zaten bir kitle oluşturduysanız, bunu geleneksel ürünler için görüntü baskılarınızı satmak için kullanabilirsiniz.

Bunun işe yaraması için yerel bir baskı firması ile ortaklık kurabilir, modelleri internette yayınlayabilir ve ardından bunları üretip ilgilenen kişiye satabilirsiniz.

Bununla ilgili en iyi şey, birçok ürünün reklamını aslında onları baskıya vermeden önce yapabilmenizdir. Tasarımlarınızı örneğin bir model çantaya koyabilir ve internette yayınlayabilirsiniz. Daha sonra, birisi satın alırsa, onu üretmek ve müşterinize vermek için baskı firmasına gidebilirsiniz.

3. Stok Fotoğrafçılığı

Fotoğraflarınızı internette satmanın en yaygın yollarını araştırdım. Bununla birlikte, en etkili olanlardan biri stok fotoğrafçılığıdır. Fotoğraflarınızı lisanslamak, bir fotoğraf yayınlandıktan uzun bir süre sonra bile para kazanmanızı mümkün kılar.

Stok fotoğrafçılığa olan talep yıllar içinde muazzam bir şekilde arttı; çünkü internette bir kitap ya da web siteleri için güzel bir fotoğraf arayan birçok insan var.

Tüm pazarlamayı sizin için çoğu ajans yaptığı için stok fotoğraf satmak daha kolaydır. Sadece fotoğrafları sağlarsınız, onu kullanmak için lisansı satarsınız ve ardından birisi bu lisansı her satın aldığında bir ücret alırsınız.

Stok fotoğraflar bloglarda, el ilanlarında, sosyal medya gönderilerinde, haber bültenlerinde, web sitelerinde ve daha pek çok yerde kullanılabilir. Geniş bir fotoğraf koleksiyonunuz varsa, kesinlikle stok fotoğrafçılığı deneyebilirsiniz.

Stok Fotoğrafları Nasıl Satılır?

Stok fotoğraf satmak, deneyimli fotoğrafcılar için internetten para kazanmanın en kolay yollarından biridir, ancak buna girmeden önce, terimle ilgili olabilecek bazı temel soruları yanıtlayacağım.

Stok Fotoğraflar Nedir?

Her şey için kullanılabilecek fotoğraflardır. Genellikle insanları, evcil hayvanları, şehirleri ve belirli bir ürün veya markayla ilgili olmayan her şeyi içerir.

Stok görsel satın almak, fotoğrafçıları işe almaktan çok daha ucuzdur, bu nedenle birçok kişi bir stok fotoğraf web sitesinde lisans almak için ödeme yapmayı tercih eder.

Stok Fotoğraflar için Ne Tür Görüntüler Kullanılır?

İnsanlar
Aileler
Çalışan insanlar
Gıda
Seyahat
Doğa
Şehirler
Manzaralar
Evcil Hayvanlar

Stok Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

Çevrimiçi olarak ‘stok’ biçiminde satılacak fotoğrafları çekerken, görseli olabildiğince genel tutmanız gerekir; bu, üzerinde marka veya logo bulunamayacağı anlamına gelir, bu nedenle lisansı satın alan kişi fotoğrafı istediği şekilde kullanabilir.

Ayrıca, bu fotoğraflar için anahtar kelimeleri basit tutmalı ve üzerinde insanlarla birlikte fotoğraflar yayınlamayı planlıyorsanız modellerden yazılı izin aldığınızdan emin olmalısınız.

Son olarak, fotoğraflarınızı mümkün olan en büyük boyutta çekmek isteyebilirsiniz. Bunun nedeni, çoğu stok fotoğraf sitesinin müşterilere birçok boyut seçeneği sunmasıdır; Onlara yüksek çözünürlüklü fotoğraflar sağlarsanız, fotoğraflarınızın sitede başarılı olma olasılığı o kadar artar.

En İyi Stok Fotoğraf Siteleri

Artık size stok fotoğraf sitelerinde satış yapmanın faydalarını gösterdiğime göre, size fotoğraflarınızı yayınlayabileceğiniz en popüler siteleri göstereceğim.

1. Alamy

Alamy, stok fotoğraf satmak için en erişilebilir platformlardan biridir. Bu sitenin ödemeleri 180 milyon doların üzerinde ve yayınlamadan önce fotoğraflarınızı lisanslamanız gerekmiyor.

Alamy, her satışın %50’sini fotoğrafçılarına ödüyor, bu da onu diğer birçok stok fotoğraf platformundan çok daha popüler yapıyor.

2. Adobe Stock

Adobe Stock, fotoğraf ve video düzenleme yazılımı için en popüler geliştirici olan Adobe tarafından oluşturulmuştur. Burası stok fotoğrafların ilk pazar yeri olarak bilinir.

Fotoğraflarınızı Adobe Stock’a yüklerseniz, otomatik olarak ‘Adobe Stock Kitaplığı’na gönderilirler, bu da birçok Adobe uygulamasında mevcut oldukları anlamına gelir ve potansiyel müşterileri elde etmek için size daha önemli bir erişim sağlar.

Bu sitede fotoğraf satmak, fotoğraf başına gelirinizin %20 ila %60’ını size sağlayabilir. Adobe Stock’a özel satış hakları vermeniz gerekmez; Bu, fotoğraflarınızı bu siteye ve diğer stok fotoğraf sitelerine aynı anda yükleyebileceğiniz anlamına gelir.

3. Shutterstock

Bu, 15 yılı aşkın süredir internette çok popüler bir site olmuştur. Shutterstock, müşterilere satılabilecek 200 milyondan fazla video, resim ve diğer pek çok içerik sağlar, bu da bu pazarın çok büyük olduğu anlamına gelir.

Fotoğraflarınız üzerinde haklarınızı belirleyebilirsiniz ve site ayrıca içeriğiniz için size kredi verir; bu, kendinizin ve fotoğraflarınızın reklamını yapmak istiyorsanız harikadır.

Shutterstock ile fotoğraflarınızın toplam satış fiyatının %20 ila %30’unu kazanabilirsiniz. Kazandığınız miktar aylık olarak ödenir.

Shutterstock’a satış hakları da vermek zorunda değilsiniz, bu yüzden isterseniz bu ve diğer siteler üzerinde aynı anda çalışabilirsiniz.

4. Getty Images

Bu site, lisanslanacak daha özel fotoğraflar arayan markalar ve yayıncılar içindir. Görüntü başına %20’den fazla kazanabilirsiniz; fotoğraflarınızı yalnızca o siteye verirseniz, çok daha yüksek oranlar kazanabilirsiniz.

Bu siteye katkıda bulunmak diğerleri kadar kolay değil çünkü oradaki müşteriler genellikle daha kaliteli içerik talep ediyor. Ancak, bir Getty Images katılımcısına dönüşmeyi başarırsanız, bu sizin için iyi bir site olabilir.

5. 500 px

Bu, stok fotoğraf satmak için en sevdiğim sitelerden biri çünkü portföyünüzü yükleyebileceğiniz ve istatistiklerini ücretsiz olarak kontrol edebileceğiniz bir platform sağlıyor.

500px’in algoritması, sitelerinde bir ‘Keşif’ sekmesine yeni yüklemeler ekler; bu sekme her gün birçok kişi tarafından görüntülenmektedir. Sitenin analiz özelliği sayesinde fotoğraflarınızın platformda nasıl performans gösterdiğini de görebilirsiniz.

500px ile başlamak için yeni bir hesap açmanız ve ardından fotoğraflarınızı eklemeniz gerekir.

Stok Fotoğraf Satarak Ne Kadar Kazanabilirsiniz?

Artık size fotoğraflarınızı satabileceğiniz en popüler sitelerden bazılarını gösterdiğime göre, mesele ihtiyaçlarınıza en uygun olan siteyi seçmek.

Muhtemelen mümkün olduğu kadar çok kazanç elde etmek isteyeceğiniz için, özel satış hakları istemeyen sitelere kaydolmanızı tavsiye ederim; bu şekilde birden fazla siteye yükleyebilir, satış şansınızı artırabilirsiniz.

Her fotoğraftan ne kazanabileceğiniz, sattığınız içeriğe ve onu nerede sattığınıza bağlıdır. Örneğin, size her fotoğraftan %50 ödeme oranı sunan bir siteden, size yalnızca %20 sunan bir siteden daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

Görsel başına beş dolar kazanabilirsiniz; ancak bu sayı daha önemli bir miktara kadar değişebilir. Dediğim gibi, nerede sattığınıza ve ne sattığınıza bağlı.

Telefonunuzdan Çekilen Fotoğrafları Satabilir misiniz?

Kesinlikle evet. Cep telefonunuzla yeterince iyi olduğunuzu düşünüyorsanız, o zaman denemenizi tavsiye ederim.

Mobil fotoğrafçılık günümüzde gerçekten popüler hale geliyor ve bazı siteler telefonla çekilen fotoğraflar için satış fırsatları sunuyor.

Sonuç

Fotoğraflarınızı internette satmanın birçok yolu vardır ve nasıl kullanılacağını bilirseniz hepsi çok karlı olabilir. Stok fotoğrafçılığa girmeyi planlıyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey mükemmel fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon ve ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan bir stok fotoğraf sitesi aramaktır.

Kullandığınız yöntem ne olursa olsun, fotoğraflarınızın internette satılması tamamen mümkündür. Para kazanmanın eğlenceli ve yaratıcı bir yolu ve aynı zamanda insanların işinize hayran kalması ve satın alması da ödüllendirici.

Artık fotoğraflarınızı internette satmayı öğrendiğinize göre fotoğraf makinenizi kapın ve o harika çekimleri yapmaya başlayın.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir