"Enter"a basıp içeriğe geçin

En Popüler 15 Danışmanlık Türü

Belirli bir görev veya sektörde uzun yıllar çalıştıktan sonra, yeni zorluklara ve deneyimlere hazır olduğunuzu hissetmeye başlayabilirsiniz. Uzmanlığınızı yeni ve zorlu durumlarda kullanmak ve bir danışman olarak kariyer yapmak, size daha fazla esneklik ve fırsat sağlayabilir.

Bu makalede danışmanlığın ne olduğunu tanımlayacak, neden önemli olduğunu açıklayacak ve bir danışman için 15 popüler kariyer seçeneğini listeliyoruz.

Danışmanlık nedir?

Danışmanlar, acil projeleri veya sorunları ele almak ve çözmek için müşterilerle birlikte çalışan kişilerdir. Belirli bir sektör veya alandaki uzmanlar olarak, bir şirketin alması gereken en iyi hareket tarzını belirlemek için çalışırlar. Danışmanlar tipik olarak belirli bir sektörde veya rolde en az 3-5 yıllık deneyime sahiptir.

Danışmanlar neredeyse her zaman bir şirket içindeki belirli bir sorunu çözmek için işe alınır ve sorunu ele aldıktan sonra devam ederler. Çalışma süreleri, çözmeleri için işe alındıkları sorunun niteliğine ve büyüklüğüne bağlıdır. Çoğu zaman, aynı anda birkaç şirketle çalışabilir ve her müşteriyle haftada yalnızca birkaç saat geçirebilirler. Ancak, daha büyük şirketler ve / veya sorunlar, danışmanın birkaç ay ya da yıl boyunca tam zamanlı olarak işe alınmasını gerektirebilir.

Danışmanlık neden önemlidir?

Danışmanlar, bir şirketteki ciddi sorunları düzeltmek için uzmanlıklarını kullanır. Ve aynı deneyim seviyesine sahip birini sürekli istihdam etmek işletmeyi maddi olarak zorlayabilir. Bu hizmet, kuruluşların daha verimli ve karlı hale gelmek için yeni teknikleri benimsemesine ve geliştirmesine olanak tanır.

15 farklı danışmanlık türü

Danışmanların uzmanlaştığı uzmanlık alanlarına ilişkin bazı örnekler:

1. Strateji danışmanlığı

Strateji danışmanları, genellikle üst düzey yöneticilere kapsamlı sorunlar hakkında tavsiyelerde bulunur. Genel olarak, stratejik danışmanlık bu mesleğin en geniş bölümlerinden biridir. Ancak, bu rolün sektörünü veya işlevini belirleme fırsatları vardır. Örneğin, bazı uzmanlık alanları iş stratejisi danışmanlığı, çevresel strateji danışmanlığı ve finansal strateji danışmanlığı olabilir.

Bir strateji danışmanı olmanın ön koşulları, uzmanlık alanına ve ele aldıkları konuya bağlı olarak değişecek olsa da, bu pozisyondaki birinin en az bir İşletme Lisansı derecesine ve beş veya daha fazla yıllık strateji deneyimine sahip olması genellikle tavsiye edilir.

2. Pazarlama danışmanlığı

Pazarlama danışmanları, müşterilerinin hedef kitleleriyle iletişim kurma ve onları müşteriye dönüştürme yeteneklerini geliştirmelerine olanak tanıyan yeni stratejiler geliştirmelerine yardımcı olur. Müşterilerinin pazarlama ihtiyaçlarını ele alırken odak noktaları içerik üretimi, e-posta pazarlaması veya dijital pazarlama olabilir. Bu alandaki deneyim genellikle eğitimden daha değerli olsa da, pazarlama alanında lisans derecesi kazanmak istihdam edilebilirliğinizi artıracaktır.

3. Operasyon danışmanlığı

Şirketler, operasyonları düzene sokmaları veya başka bir şekilde operasyonel performansı iyileştirmeleri gerektiğinde genellikle operasyon danışmanları ararlar. Bu profesyoneller, artan şirket üretkenliği, artan verimlilik veya azalan harcama gibi çeşitli sorunları ele almak için araştırma ve verileri kullanır. Bu uzmanlık dahilinde, danışmanların işletme, finans veya ekonomi alanlarında bir geçmişi olmalıdır. Ek olarak, birkaç şirketin faaliyetlerini iyileştirmek için doğrulanabilir bir sicile sahip olmalıdırlar.

4. Mali danışmanlık

Kuruluşlar, karlılıklarını en üst düzeye çıkarmalarına ve korumalarına yardımcı olmak için genellikle finansal danışmanlardan tavsiye ve yardım alır. Bu, özellikle mali durumlarını tam zamanlı olarak yönetmek için bir profesyonel tutamayan küçük şirketlerde yaygındır. Bununla birlikte, büyük şirketler bazen bu alanda özellikle zor bir mali karara yardımcı olacak birini işe alır. Bu alanda, danışmanlar kaynak yaratma danışmanlığı, haciz danışmanlığı veya ekonomik danışmanlık gibi farklı rollerde uzmanlaşabilirler.

Diğer bazı danışmanlık rollerinin aksine, finansal danışman olmak için güçlü bir eğitim geçmişine sahip olmanız gerekir. Bu genellikle bir Lisans veya Finans Yüksek Lisans derecesi  şeklindedir.

5. İnsan kaynakları danışmanlığı

İnsan kaynakları konusunda uzmanlaşmış danışmanlar, müşterinin çatışma çözümü için teknikler oluşturmasına, çalışan memnuniyetini artırmasına ve personel gelişimi ve eğitimine yardımcı olarak destek sağlar. Bazen, işe alma sürecinde yardımcı olmak için bu uzmanlar ile sözleşme yapılır. İnsan kaynaklarında geleneksel bir eğitim geçmişi, bu çalışma alanında genellikle gereksiz olsa da, bireyler bu alandaki bilgilerini eğitim ve sertifikalar yoluyla oluşturmalıdır.

6. Uyum danışmanlığı

Şirketler genellikle çeşitli yasa ve yönetmelikleri anlamakta ve bunlara uymakta zorlanır. Bir şirket olarak başarı sağlamak ve yasaları çiğnemenin sonuçlarından kaçınmak için bir uyum danışmanı tutacaklardır. Bu kişiler genellikle hukuk veya iş idaresi gibi bir alanda bir eğitime ve ayrıca yasalar hakkında gerekli bilgiye sahiptir.

7. Teknoloji danışmanlığı

Teknoloji danışmanları, yazılım ve teknolojilerinin üretkenliğini değerlendirmek için şirketler tarafından işe alınır. Bu endüstri uzmanı, tüm sistemlerin düzgün çalıştığından emin olmak için değişiklikler önerecek ve uygulayacaktır. Yazılım yönetimi ve uygulamasına ek olarak, teknoloji danışmanları, güvenlik ihlalini önlemek için bir şirketin sistemlerini ve ağını güvence altına almaktan sorumlu oldukları siber güvenlik gibi bir alanda uzmanlaşabilirler. Bu sektörde çalışan bireyler, bilgisayar teknolojisinde eğitim geçmişine ve aynı zamanda iyi bir mesleki deneyime sahip olmalıdır.

8. Hukuk danışmanlığı

Birçok büyük şirket,  şirket iç avukatlara sahip veya hukuk büroları ile çalışmayı karşılayabiliyor, fakat daha küçük şirketler genellikle birini tam zamanlı işe almaktan yoksundur. Hukuk danışmanları genellikle şirketler tarafından belirli yasal durumlarda yardım sağlamak için istihdam edilir. Bu uzmanlığa girmek için iş hukuku diplomasına sahip olmalısınız.

9. Sosyal medya danışmanlığı

Teknik olarak çok daha geniş pazarlama kategorisinin bir parçası olan sosyal medya danışmanlığı, nispeten yeni bir uzmanlık alanıdır. Sosyal medya danışmanları, müşterilerinin hedef kitlelerine ulaşmak için sosyal medya kanallarını doğru şekilde kullanmalarını sağlamak için rehberlik sağlar. Bu uzmanlık, tipik olarak, örgün eğitimden ziyade deneyime değer verir. Bununla birlikte, bu alandaki profesyoneller, her sosyal medya platformu için en son trendler ve stratejiler konusunda kendilerini sürekli eğitmelidir.

10. Sürdürülebilirlik danışmanlığı

Çevre bilimi alanında lisans derecesine sahip kişiler, çeşitli çevre düzenlemelerine uymaya çalışan işletmelere yardımcı olmak için sürdürülebilirlik danışmanları haline geliyor. Bu profesyoneller, daha sürdürülebilir uygulamalar geliştirip uygulayarak müşterilerinin çevre üzerindeki etkilerini azaltmanın yollarını belirlemelerine yardımcı olur.

11. Satış danışmanlığı

Kişiler arası ilişkiler ve müzakere konusunda uzman olan satış danışmanları, bir şirketin gelirini artırmaya yardımcı olabilir. Bunu, satış sürecini müşteri açısından değerlendirerek ve satış ekibini teşvik etmeye yönelik stratejiler geliştirerek yaparlar. Daha önce araştırdığımız diğer bazı danışmanlık rollerinde olduğu gibi, kanıtlanmış satış deneyimleri bu sektördeki resmi eğitimden çok daha değerlidir.

12. Fitness / sağlık danışmanlığı

Sağlık veya zindelik konusunda uzmanlaşmış danışmanlar, müşterileri için fitness ve / veya diyet programları geliştirmeleri için getirilir. Bu, seçilen uzmanlık alanında sertifika gerektiren sağlık koçluğu, kişisel eğitim veya beslenme şeklinde olabilir.

13. Büyüme pazarlama danışmanlığı

Pazarlama alanında yeni geliştirilen bir başka danışmanlık türü olan büyüme pazarlama danışmanları, dönüşümleri artırmanın yollarını belirleyerek bir şirketi büyütmeye ve ölçeklendirmeye odaklanır. Bu role girmek için, kanıtlanmış bir sicile ve üç yıl veya daha fazla endüstri deneyimine sahip olmalısınız.

14. Kariyer danışmanlığı

Bazen bir kariyer koçu olarak anılan kariyer danışmanları, müşterilerinin mutlu ve etkili olacakları bir kariyere rehberlik etmek için becerilerini ve tutkularını belirlemelerine yardımcı olur.

15. Halkla ilişkiler danışmanlığı

Halkla ilişkiler danışmanları genellikle bir markanın kamusal imajını veya varlığını iyileştirmek için işe alınır. Basın bültenleri yazarak, kampanyalar oluşturarak ve anketler düzenleyerek insanların bir şirketin sahiplerine, çalışanlarına, ürünlerine veya hizmetlerine bakışını şekillendirirler. Halkla ilişkiler alanında lisans derecesi faydalı olsa da, deneyiminiz bu sektörde çoğu zaman daha değerlidir.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir